Ogłoszenie

Bezsenność - jak sobie z nią radzić?

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Bezsenność może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak stres, zaburzenia hormonalne, czy niewłaściwe nawyki snu. Jak sobie z nią radzić i znowu cieszyć się zdrowym, regenerującym snem? W tym wpisie przedstawiamy kilka sprawdzonych metod, które pomogą w walce z tym uciążliwym problemem.

Co to jest bezsenność?

Bezsenność, czyli zaburzenia snu, polegają na trudności z zasypianiem, częstym budzeniem się w nocy, czy też wcześniejszym niż zaplanowane wstawaniu. Skutkiem tego jest zmniejszenie efektywności organizmu, gorsza koncentracja, a nawet osłabienie układu odpornościowego. Warto zatem zwrócić uwagę na ten problem i zacząć wprowadzać zmiany, które pozwolą na powrót do zdrowego snu.

Leczenie farmakologiczne

Warto skonsultować się z lekarzem, który jest w stanie zalecić leczenie farmakologiczne. Przykładem takiego leczenia są nasen tabletki, które zawierają melatoninę - hormon odpowiedzialny za regulację cyklu snu i czuwania. Stosowanie tego rodzaju preparatów może przynieść ulgę.

Konsultacja z lekarzem

W przypadku długotrwałej bezsenności, koniecznie jest skonsultowanie się z lekarzem, który dokładnie zdiagnozuje przyczyny problemu i zaleci odpowiednie leczenie. Bezsenność może być bowiem objawem innych chorób, takich jak depresja, zaburzenia lękowe, czy problemy z tarczycą. Właściwe leczenie tych schorzeń przyczynia się do poprawy jakości snu.

Zmiana nawyków życiowych

Jednym z lepszych sposobów na poprawę jakości snu jest wprowadzenie korzystnych zmian w codziennych nawykach.

  • Najważniejsze jest utrzymanie regularnego rytmu snu. Oznacza to, że powinniśmy kłaść się spać oraz wstawać o stałych porach, niezależnie od dnia tygodnia. W ten sposób uczymy nasz organizm, kiedy jest czas na regenerację.
  • Zadbanie o odpowiednie warunki w sypialni - powinna być ona przede wszystkim cicha, ciemna i chłodna. Trzeba unikać używania elektroniki przed snem, gdyż emitowane przez nie światło niebieskie zakłóca pracę hormonów odpowiedzialnych za sen.
  • Stosowanie relaksujących technik przed snem, takie jak ćwiczenia oddechowe, medytacja czy czytanie książek. To pozwoli umysłowi na wyciszenie się i przygotowanie do snu.

Terapia poznawczo-behawioralna

Inną opcją terapeutyczną jest terapia poznawczo-behawioralna, która polega na zmianie negatywnych przekonań i myśli dotyczących snu. Terapeuta pomoże pacjentowi zrozumieć, jakie przekonania utrudniają mu zdrowy sen, a następnie wprowadzić techniki i strategie, które pomogą w przełamaniu tych przekonań. Terapia ta może być bardzo skuteczna, szczególnie w przypadku bezsenności związanej z lękiem czy stresem.

Alternatywne metody leczenia

W leczeniu bezsenności mogą również pomóc niektóre metody alternatywne, takie jak:

  • Aromaterapia - stosowanie olejków eterycznych, takich jak lawenda, bergamotka czy ylang-ylang, wpływa na wyciszenie układu nerwowego i poprawę jakości snu.
  • Akupresura - jest to metoda terapeutyczna, która polega na uciskaniu konkretnych punktów na ciele w celu zrelaksowania mięśni i poprawy funkcjonowania układu nerwowego. Może być stosowana przez specjalistów lub na własną rękę, stosując odpowiednie techniki.
  • Suplementacja magnezem - jego niedobór może prowadzić do problemów ze snem. Warto więc sprawdzić poziom magnezu we krwi i w razie potrzeby uzupełnić niedobory.

Podsumowanie

Bezsenność to problem, który może negatywnie wpływać na jakość życia, zdrowie i funkcjonowanie. Warto więc podjąć wszelkie możliwe kroki, aby z nią walczyć. Zmiana nawyków życiowych, leczenie farmakologiczne, konsultacje z lekarzem, terapia poznawczo-behawioralna oraz metody alternatywne – to wszystko przyczynia się do poprawy jakości snu i lepszego samopoczucia. Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniej metody dla siebie i konsekwentne stosowanie się do zaleceń.

Najnowsze ogłoszenia