Ogłoszenie

Wiadomo kto zbuduje obwodnicę Urzędowa

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zarząd Dróg Wojewódzkich rozstrzygnął przetarg na kontynuację przebudowy drogi nr 833 z obwodnicą Urzędowa. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu umowa zostanie podpisana i jeszcze w tym roku ruszą prace.

Po wybudowaniu obwodnicy północnej Kraśnika i przebudowaniu fragmentu drogi 833 do granicy gminy Urzędów samorząd województwa poszedł za ciosem i ogłosił przetarg na przebudowę kolejnego fragmentu tej drogi wojewódzkiej w kierunku Urzędowa wraz z obwodnicą tego miasta.  Przetarg na to zadanie rozstrzygnięto kilka dni temu. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Strabag - 65 mln 775 tys. 520,66 zł brutto. To ok. 800 tys. zł więcej niż planowało wydać Województwo, ale jak powiedział nam marszałek Jarosław Stawiarski nie jest to kwota która mogłaby zagrozić rozstrzygnięciu tego przetargu co potwierdził Zarząd Dróg Wojewódzkich publikując zawiadomienie o wyborze oferty Strabagu. O ponad 1,8 mln zł wyższą ofertę złożyła związana m.in. z Kraśnikiem firma PBI, która wykonywała pierwszą część przebudowy 833.

Prawdopodobnie umowa zostanie podpisana w przyszłym tygodniu i jeszcze w tym roku zaczną się pierwsze prace. Czas wykonania całości określony został na 25 miesięcy.

- Myślę, że zaraz po podpisaniu umowy, jeszcze zimą rozpoczną się prace przygotowawcze, a wiosną ruszy modernizacja tej drogi. - mówi burmistrz Urzędowa Paweł Dąbrowski - Dla nas to są korzyści, że zyskamy nową, dużo lepszą drogę, dającą nam znakomite połączenie. Poza tym odciążony zostanie nasz Rynek,  będzie można umiejscowić więcej miejsc parkingowych i na pewno w centrum będzie bezpieczniej z powodu zmniejszenia się natężenia ruchu drogowego. - dodaje burmistrz.

Jeśli chodzi o to ile drogi uda się zrobić, to będzie to ok. 6 km. Przebudowa zacznie się w tym miejscu, gdzie zakończono przebudowę w ubiegłym roku. Do skrzyżowania z ul. Wodną w Urzędowie droga będzie biec po starym śladzie. W miejscu gdzie droga 833 skręca w kierunku rynku powstanie pierwsze rondo, a trasa pobiegnie nowym śladem prosto. Będzie się to wiązało z wyburzeniem części budynków a krzyże i kapliczki zostaną przeniesione w inne miejsce. Niestety wycięte zostałyby też drzewa które rosną wokół obecnie biegnącej drogi Kraśnik-Urzędów.

Potem droga przetnie łąki i w miejscu gdzie obecnie znajduje się skrzyżowanie z w kierunku Rankowskiego powstanie kolejne rondo z którego można będzie skręcić też w kierunku Bęczyna. Od tego miejsca prace obejmą jeszcze 2 km drogi w kierunku Chodla.

Taki układ ma spowodować, że przez Urzędów będzie można przejechać łatwiej, szybciej i bezpieczniej.

W ramach prac jakie zaplanowano wykonana zostanie ścieżka rowerowa, na całej długości trasy, która połączy Kraśnik z Urzędowem a potem biec będzie dalej wraz z trasą 833.

Wiele osób pyta kiedy województwo będzie chciało wyremontować resztę trasy biegnącej od Urzędowa do obwodnicy Chodla?

- Jak najszybciej - powiedział nam marszałek Jarosław Stawiarski.

W kontekście tej drogi pojawia się już od dłuższego czasu finansowanie jej przebudowy z wykorzystaniem środków unijnych. Niedawno zaakceptowany został program unijny Polska Wschodnia w którym znajdują się środki właśnie na inwestycje drogowe we wschodnich województwach Polski. Na razie jednak nie wiadomo kiedy mogłoby zostać one uruchomione.

- Dyrekcja Zarządu Dróg Wojewódzkich zapewnia nas, że jeśli tylko będą środki na to zadania, to będzie ono realizowane dalej. - powiedział nam burmistrz Urzędowa.

 

Najnowsze ogłoszenia