Nagroda dla Pawilonu Polski na Expo. Przy jego projekcie pracował kraśniczanin

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

O udziale kraśnickiego architekta Piotra Łoska przy projektowaniu Pawilonu Polski na Expo w Dubaju informowaliśmy jesienią ubiegłego roku. Obiekt od początku światowej wystawy wzbudza bardzo duże zainteresowanie. Teraz został doceniony w konkursie Magazynu Exhibitor.

Budynek, którego projekt jest dziełem warszawskiej pracowni WXCA we współpracy ze szwajcarskim Bellprat Partner, uznany został za najlepszy wśród dużych pawilonów na EXPO.

- Nasz pawilon jest żywym organizmem. Fasada w postaci kinetycznej rzeźby jest zjawiskowa, dynamiczna, dostarcza zwiedzających wielu wrażeń. Ta otwartość bryły, to zanikanie granicy między wnętrzem a zewnętrzem, powoduje, że ludzie chcą tam spędzać czas czy tylko zatrzymać się na chwilę. Pawilon Polski jest radosnym doświadczeniem, jest gloryfikacją życia jako najwyższej wartości, jest miejscem dla każdego – przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Pawilon Polski jest inspirowany naturą. To nasze autorskie hasło i założenie projektowe konsekwentnie rozwijaliśmy, stwarzając zwiedzającym okazje do kontemplacji zjawisk przyrody, refleksji nad współistnieniem człowieka z naturą – napisali o swoim projekcie przedstawiciele pracowni WXCA.

Na zdjęciu przedstawiciele pracowni WXVCA. Piotr Łosek w tylnym rzędzie pierwszy od lewej.

Kraśniczanin podczas projektowania pawilonu zajmował się rozwinięciem koncepcji wnętrz i wystawy stałej oraz uczestniczył w przygotowaniu specyfikacji technicznej i postępowania przetargowego, podczas którego wyłoniono jego wykonawcę.

- Dla widzów odwiedzających pawilon z pewnością najbardziej spektakularna jest instalacja kinetyczna przedstawiająca wędrowne ptaki, która oplata cały budynek z zewnątrz i przenika do środka. Dla mnie jednak tym, co jest najcenniejsze w tym projekcie, w zrealizowanym pawilonie, jest konsekwencja, z jaką udało się utrzymać pierwotnie przyjęte idee. Droga od pierwszego szkicu do wybudowanego budynku jest zawsze długa i kręta, zwłaszcza jeżeli dotyczy realizacji budynku w innym kraju, na dodatek jeszcze na innym kontynencie. Cieszymy się, że w tym przypadku nasze pierwsze pomysły zostały zrealizowane – powiedział nam jesienią ubiegłego roku Piotr Łosek.

Gratulujemy.

 

foto za WXCA