Rusza punkt informacyjny o Zakładzie Odzysku Energii

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W najbliższy czwartek, 7 kwietnia, spółka Ekoenergia uruchamia punkt informacyjny dla mieszkańców Kraśnika, dotyczący powstania Zakładu Odzysku Energii. Punkt będzie zlokalizowany w Centrum Kultury i Promocji przy al. Niepodległości 44, w godzinach 14:00-17:00.

W uruchomionym punkcie informacyjnym mieszkańcy będą mogli zweryfikować swoje informacje, a także zapoznać się z wnioskami opracowanego dla Zakładu Odzysku Energii w Kraśniku Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Inwestycja, którą planują dwie lokalne spółki: Ekoland i Veolia Wschód, miałaby powstać na działce przylegającej do działającej elektrociepłowni w Kraśniku. Jest to teren przemysłowy i przeznaczony pod tego typu działalność.

Zakład Odzysku Energii w Kraśniku, wykorzystujący paliwo alternatywne wytwarzane w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów Komunalnych (ZZOK) w Kraśniku, ma być elementem, który wg. koncepcji przedstawionej przez inwestorów miałby  domknąć lokalny system gospodarki odpadowej. Zakład przetwarzałby na ciepło i energię elektryczną tę część odpadów, które pozostają po procesie recyklingu i zgodnie z prawem nie da się ich inaczej zagospodarować niż termicznie.

- Naszym celem jest zapewnienie Kraśnikowi i jego mieszkańcom sprawdzonego i najkorzystniejszego z punktu widzenia lokalnych potrzeb rozwiązania. Jestem przekonany, że Zakład Odzysku Energii będzie bezpieczny zarówno dla środowiska jak i dla ludzi. Dodatkowo wpłynie również na stabilizację cen za ciepło i odbiór odpadów – uważa Wojciech Wojtaszek, członek zarządu Ekoland.

Lokalizacja ta pozwoliłaby także na łatwy odbiór ciepła produkowanego przez instalację na potrzeby lokalnej sieci ciepłowniczej.

- Zakłady Odzysku Energii to aktualnie jedne z najbardziej nowoczesnych, niskoemisyjnych i ekologicznych instalacji produkujących ciepło i energię elektryczną. W Europie często funkcjonują w centrach dużych miast lub w bezpośrednim sąsiedztwie skupisk ludzkich i nie stanowią uciążliwości dla mieszkańców – mówi Janusz Lewicki, prezes zarządu Veolii Wschód.

Wg. deklaracji Veolii, dzięki energii produkowanej w ZOE, zużycie węgla w elektrociepłowni będzie mniejsze o minimum 6 tys. ton w skali roku, co będzie miało wymierny wpływ na zmniejszenie emisji do atmosfery.