Co trzeba wiedzieć przed zainwestowaniem w złoty ETF?

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Złoto jest tradycyjnie kojarzone z potencjalnym zabezpieczeniem w czasie spowolnienia gospodarczego, które miało miejsce na skutek pandemii Covid-19, więc nie jest zaskoczeniem, że popularny towar giełdowy wzrósł o 27% w ciągu 2020 roku, odnotowując najbardziej aktywny rajd od kilkunastu lat. W tym artykule przyjrzymy się, jak złoto zachowuje się w czasie recesji i dlaczego może być przydatne dla inwestora w najbliższym czasie.

Co warto wiedzieć:

  1. Przez ostatnie 50 lat złoto radziło sobie lepiej podczas kryzysów niż akcje, obligacje i amerykańskie bony skarbowe. Pandemia 2020 nie jest pod tym względem wyjątkiem.
  2. Utrzymanie polityki zerowych stóp procentowych, a także szereg innych czynników, może w dłuższej perspektywie sprzyjać wzrostowi złota.

Kupowanie ETF-ów złota jest wygodnym sposobem na dywersyfikację portfela poprzez inwestowanie w dany fundusz. Jest to bardziej przystępne cenowo niż inwestowanie w niektóre papiery wartościowe, które mogą kosztować tysiące dolarów, a przy ograniczonym budżecie inwestycyjnym zbudowanie odpowiedniego portfela będzie problematyczne.

Fundusz ETF złoto jak najdokładniej odzwierciedla cenę złota na rynku światowym i chroni inwestycje przed inflacją i dewaluacją w przypadku spadku kursu polskiego złotego w stosunku do walut światowych.

Złote ETFy pozwalają na faktyczne inwestowanie w złoto bez konieczności fizycznego jego nabywania. Akcje takiego funduszu całkowicie powtórzą ruchy ceny rynkowej złota.

Co mówi historia notowań złota?

Od 1971 roku amerykańscy inwestorzy doświadczyli siedmiu recesji gospodarczych. W czasie recesji średnia stopa zwrotu z inwestycji w złoto wynosiła około 20%, znacznie przewyższając stopy zwrotu z innych klas aktywów w tych okresach, w tym akcji amerykańskich, bonów skarbowych, obligacji korporacyjnych i dolara amerykańskiego.

Czy istnieje potencjał do wzrostu wartości złota?

Jednym z pytań, które zadają sobie dziś inwestorzy jest: na ile uzasadniona jest obecna wartość złota? Złoto jest obecnie warte 1762 dolary za uncję. 

Ponadto, biorąc pod uwagę negatywną korelację złota z dolarem amerykańskim, wzrost cen złota może być wywołany przez oczekiwania dalszego osłabienia waluty rezerwowej. Choć nie ma gwarancji na to, że złoto będzie radzić sobie tak dobrze jak w przeszłości, to jednak warto wiedzieć, że złoto jest w stanie rosnąć w średnim i długim terminie - nawet w miarę tego jak gospodarka USA będzie się odradzać.