Historyczny bruk zostanie na rynku

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rewitalizacja zaplanowanych obszarów miasta wchodzi w kolejną fazę. Miasto rusza bowiem z pracami na rynku, a związanymi z przebiegającą przez rynek drogą.

Niedawno miasto rozstrzygnęło przetarg na remont 109 metrów drogi biegnącej przez środek kraśnickiego rynku. To kolejny element rewitalizacji Kraśnika jaką zaplanowano w tym roku.

Najważniejsza wiadomość jest taka, że nadal kierowcy jeździć będą po kamiennej kostce. Taką decyzję podjął konserwator zabytków. Prób zmiany nawierzchni w ostatnich kilkudziesięciu latach było kilka, ale do obecnych czasów zachował się bruk, który najprawdopodobniej położono w drugiej połowie XIX wieku.

W ramach prac wymieniona zostanie podbudowa, a zdjęta kostka brukowa wyczyszczona i w miarę możliwości ponownie wykorzystana. Elementy które nie będą się nadawały zostaną uzupełnienie nową kostką bazaltową lub granitową. Wszystkie elementy drogi zostaną powtórnie ułożone wg wzoru w tzw. "łuk rzymski". Co ciekawe droga zostanie dopasowana wysokości do obecnej płyty rynku.

Wyremontowane zostanie także elementy wyposażenia ulicy - chodzi o słupki i łańcuchy je łączące.

Te balustrady oddzielające drogę od płyty rynku zostaną odnowione i uzupełnione.

Wykonawca, prace ma rozpocząć w sobotę 2 października. Niestety kierowców czeka w związku z tym czasowe zamknięcie drogi przez kraśnicki rynek. Objazd będzie poprowadzony ulicami Piłsudskiego i Strażacką. Poza tym na czas remontu ulica Podwalna będzie ulicą dwukierunkową.

Prace będą musiały być też nadzorowane przez archeologa. Jest bowiem szansa, że po zdjęciu bruku i podbudowy wykonawca natrafi na ślady historii tego miejsca.