Coraz bliżej do budowy tanich mieszkań w Kraśniku

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Radni miejscy poparli wniosek burmistrza w sprawie przystąpienia Kraśnika do spółki, która ma budować tanie mieszkania pod wynajem.

W Kraśniku swoją siedzibę ma mieć spółka SIM Lubelskie, do której wstępną deklarację zgłosiło 13 samorządów z województwa lubelskiego. Dzięki jej utworzeniu będzie można pozyskać państwowe wsparcie i wybudować bloki z mieszkaniami dostępnymi dla osób z mniejszymi dochodami.

Pierwszym etapem jest zawiązanie spółki przez samorządy. Zgodę na przystąpienie do niej Kraśnika wyrazili na sesji 2 września radni na wniosek burmistrza Wojciecha Wilka. Teraz miasto wystąpi do ministerstwa o pozyskanie 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie udziałów w tworzonej spółce.

Gdy już wszelkie sprawy formalnie związane z powołaniem spółki zostaną dopełnione będzie ona mogła zająć się tym do czego będzie powołana a więc budową budynków mieszkalnych w poszczególnych gminach. Miasto Kraśnik na tym etapie wniesie do spółki teren na którym taki blok powstanie. Burmistrz określił siedem lokalizacji z których na początku wybrana zostanie jedna. Większość z nich umiejscowiona jest na Piaskach, ale są też nieruchomości w dzielnicy Kolejowej, czy  Fabrycznej.

- Budowa wspomnianych nieruchomości to propozycja nakierowana przede wszystkim na osoby, które mają zbyt duże dochody aby otrzymać lokal komunalny, a jednocześnie zbyt małe, by starać się o kredyt mieszkaniowy na własne M. - tłumaczy burmistrz Wojciech Wilk.

Będą to mieszkania atrakcyjne jeśli chodzi o finansowanie bowiem ich najemcy będą partycypować tylko w 10-20% kosztów budowy lokalu. Będą oni mieli też możliwość wykupu takiego mieszkania po upływie 15 lat, a wniesiony wkład byłby zaliczany na poczet wykupu mieszkania. Nie będą musieli oni starać się o kredyt.

Sam proces inwestycyjny będzie organizowany przez powołaną spółkę, natomiast do samorządu będzie należało przeprowadzenie naboru najemców do danej inwestycji. Spółka będzie mogła otrzymać maksymalnie 35% państwowego dofinansowania do kosztów budowy oraz bardzo atrakcyjny państwowy kredyt, który spłacany ma być m.in. z opłat pobieranych w czynszu.

Na obecnym etapie trudno wyrokować kiedy będzie mogła ruszyć pierwsza budowa.