Państwo kusi gminy milionami

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rząd różnymi metodami zachęca do szczepień. Ostatnio kusi gminy, które mogą otrzymać pieniądze za określone procenty zaszczepionych przeciw COVID-19.

Najbardziej popularnym konkursem jaki dla gmin zorganizowały rządowe władze jest "Rosnąca Odporność". Premiuje on gminy, które w danym powiecie osiągną najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców pomiędzy 1 sierpnia a 31 października 2021 r. Gminy, których chętni mieszkańcy zaszczepili się wcześniej, jak lider w powiecie czyli miasto Kraśnik, szanse mają mniejsze.

Trzy najlepsze gminy w każdym powiecie mogą zdobyć pieniądze na dowolny cel związany z przeciwdziałaniem COVID-19. Mogą być to wszelkie czynności związane np. ze "zwalczaniem  zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych COVID-19".

Gmina z najwyższym wzrostem zaszczepionych w powiecie będzie mogła dostać od Państwa 1 mln zł, ta z drugiego miejsca 500 tys. zł, a z trzeciego - 250 tys. zł.

Od dnia 1 sierpnia do dnia dzisiejszego największy przyrost miała gmina Zakrzówek -  4,54%, na drugim miejscu była gmina Dzierzkowice  - 4,14% , na trzecim Annopol - 3,93%, a tuż za nim Gościeradów i Trzydnik Duży z takim samym wynikiem - 3,82%. Najmniejsze przyrosty zaszczepionych miało miasto Kraśnik (2,9%), gmina wiejska Kraśnik (3,14%) i gmina Wilkołaz (3,16%).

Jest jeszcze konkurs "Gmina na medal" gdzie dla pierwszych 500 gmin, w których wyszczepienie mieszkańców osiągnie 67%, zaplanowano po 100 tys. zł. Te z naszego powiatu raczej nie będą liczyć się w tym rankingu.

Jeśli chodzi o poziom zaszczepienia w gminach powiatu kraśnickiego, to szczegółowo przedstawiamy to w tabeli poniżej.

Kraśnik(m)         41,7%

Annopol           39,5%

Dzierzkowice     37,1%

Urzędów          36,4%

Gościeradów     35,8%

Wilkołaz           35,8%

Trzydnik Duży   35,5%

Szastarka          34,9%

Zakrzówek        33,5%

Kraśnik (w)       32,6%