Czerwonym autobusem przez Kraśnik. Już niedługo jubileusz MPK

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

MPK Kraśnik ma już 45 lat, i z tego powodu przygotowane zostały ciekawe obchody tej rocznicy. Będą zabytkowe ale i nowoczesne, elektryczne autobusy, zwidzenie siedziby firmy i piknik nad zalewem.

Niedługo świętować będziemy jubileusz 45 lat funkcjonowania miejskiego przewoźnika czyli MPK Kraśnik. Na nadchodzące wydarzenie serdecznie zaprasza burmistrz miasta Kraśnik Wojciech Wilk oraz Zarząd MPK z prezesem Grzegorzem Mazurkiem na czele.

 - To szczególna rocznica, bowiem po trudnym czasie pandemii jest co świętować. - mówi dyrektor ds. eksploatacji i rozwoju MPK Maksym Bratko - Dawniej firma borykała się z kłopotami, rozważano nawet jej likwidację. Obecnie prosperuje dobrze, rozwija się oraz stale poprawia jakość świadczonych usług. W tym roku zaplanowaliśmy wyjątkowo dużą imprezę - Kraśnik odwiedzi 12 ciekawych autobusów kursujących od lat 60. do współczesnych oraz nowoczesne pojazdy elektryczne, które w najbliższych latach na stałe zagoszczą na naszych ulicach. - dodaje dyrektor.

Świętowanie jubileuszu odbędzie się w dniach 23-26 lipca.

- Głównym dniem będzie niedziela 25.07, gdzie od godziny 9:30 będziemy kursować zabytkowymi autobusami śladami dawnych linii, wraz ze zwiedzaniem zajezdni. - mówi Bratko - Następnie o godzinie 15:30 połączymy się  z paradą klasyków organizowaną przez pana Tomka Franca. Parada wystartuje z pod kościoła w Popkowicach, przejedzie przez Urzędów, Dzierzkowice oraz całe miasto Kraśnik. Przewidujemy, że w paradzie udział weźmie co najmniej 120-150 pojazdów. Finał parady odbędzie się nad zalewem kraśnickim - na parkingu i campingu, gdzie przygotowujemy wystawę pojazdów, grilla i atrakcje dla najmłodszych. W trakcie wydarzenia nie zabraknie także opowieści o naszej historii, zwiedzania zajezdni, wystawy niepublikowanych dotąd zdjęć historycznych oraz pamiątek. Po raz pierwszy pokażemy także szerszej publiczności naszą kronikę. - kończy przedstawiciel MPK.

Wydarzenie będzie mieć także charakter charytatywny - podczas imprezy trwać będzie zbiórka na leczenie p. Marka Machaja poszkodowanego w wyniku udaru.

Poniżej wstępny ramowy plan wydarzenia.

 

Piątek 23.07.2021 r.

7:00-11:00 Prezes MPK jako kierowca na linii, promocja kolejnych dni imprezy

 

Sobota 24.07.2021 r.

16:00 - 22:00 - Autobus zabytkowy i elektryczny na liniach miejskich + atrakcje

 

Niedziela 25.07.2021 r. (Główny dzień imprezy)

9:30 – Zbieranie chętnych na zwiedzanie zajezdni i przejazdy okolicznościowe (Linia 7 kółko)

11:00 Zwiedzanie zajezdni i atrakcje , prezentacja niepublikowanych zdjęć i kroniki prezentacja pracy zajezdni „Od kuchni", wystawa autobusów,

12:00 Wycieczka śladami dawnych linii MPK  (co kurs innym autobusem)

12:00 linia 12 do Zakrzówka/Wilkołaza

13:00 linia 5 do Mikulina

14:00 linia 8 do Dzierzkowic

15:15 linia 10 do Popkowic

15:45  Parada autobusów – parada w towarzystwie zabytkowych samochodów

17:30-20:00 Grill i poczęstunek nad zalewem Kraśnickim, dmuchańce, malowanie twarzy, animacje dla dzieci wystawa zabytków nad Zalewem Kraśnickim Pokaz ratownictwa, wystawa autobusów, przemówienia i podziekowania, wystawa zdjęć, pamiątek i dokumentów, muzyka, podziękowania, prezentacja nowych śmieciarek firmy Ekoland i inne atrakcje

17:30 – Pokaz ratownictwa wypadkowego PSP

18:30 – Przemówienia okolicznościowe,

19:00 -  Oficjalne zakończenie imprezy

21:00 - zakończenie imprezy odjazd autobusów z Kraśnika

7:00 - 20:00 - Autobus przegubowy na liniach miejskich, po raz pierwszy w historii naszego MPK autobus komunikacji miejskiej poprowadzi kobieta

 Dodatkowo dla mieszkańców miejscowości powiatowych :

  1. godz. 12:30 zabytkowy autobus odwiedzi Zakrzówek
  2. godz. 12:45 zabytkowy autobus odwiedzi Wilkołaz
  3. godz. 13:15 zabytkowy autobus odwiedzi Olbięcin
  4. godz. 13:45 zabytkowy autobus ponownie w Olbięcinie
  5. godz. 14:45 zabytkowy autobus odwiedzi Dzierzkowice
  6. godz. 15:30 zabytkowy autobus odwiedzi Urzędów
  7. godz. 16:00 zabytkowy autobus ponownie odwiedzi Urzędów
  8. godz. 16:15 zabytkowy autobus odwiedzi ponownie Dzierzkowice

Mieszkańcy tych miejscowości, które są wypisane w planie podwójnie mogą wybrać się na krótką przejażdżkę, bądź zostać w autobusie i pojechać bezpośrednio na piknik nad zalew.