Ułańska odsłona Dni Kraśnika rozpoczęta. Foto

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tegoroczne Dni Kraśnika mają nie tylko rozrywkowy i sportowy, ale, z racji połączenia ze Świętem 24 Pułku Ułanów, także patriotyczny charakter. Dzisiaj odbyła się pierwsza część obchodów pułkowego święta.

Jego uczestnicy tradycyjnie spotkali się pod kościołem p.w. Wniebowzięcia NMP, skąd ulicami miasta, w asyście orkiestry wojskowej i żołnierzy 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie, przeszli pod Urząd Stanu Cywilnego, czyli byłą wartownię 24 Pułku Ułanów. Tu złożono kwiaty i odbył się apel poległych.

O tym jak ważną rolę w historii Kraśnika odegrali biali ułani powiedzieli w swoich wystąpieniach burmistrz Wojciech Wilk i starosta kraśnicki Andrzej Rolla. Podziękowania za organizację uroczystości złożył z kolei Marek Rusek, prezes Koła Koleżeńskiego 24 Pułku Ułanów w Kraśniku.

Po spotkaniu pod wartownią dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwą ulicy Rudolfa Langa, jednego z byłych dowódców 24 Pułku Ułanów. Nazwę tę łącznikowi ulic Chopina i Mieszka I, z inicjatywy Społecznego Opiekuna Zabytków Powiatu Kraśnickiego dra Dominika Szulca, nadała niedawno Rada Miasta Kraśnik.

Jutro dalsza część uroczystości. O godz. 9:00 zaplanowane jest zwiedzanie Muzeum 24. Pułku Ułanów, o 10:30 odbędzie się msza święta w kościele parafialnym pw. WNMP w intencji poległych i zmarłych ułanów, a po niej oddanie hołdu poległym pod Pomnikiem 24. Pułku Ułanów.

Od godz. 9:00 do 16:00 na placu targowym przy ul. Oboźnej trwać będzie piknik militarny, podczas którego oglądać będzie można czołgi Leopard 2 A4 i Leopard 2 A5 PL, a przed godz. 14:00 w pobliskim parku odbędzie się pokaz kawaleryjski szwadronów im. 24. Pułku Ułanów

 

Fotogalerię z dzisiejszych uroczystości można obejrzeć tutaj.