W Kraśniku powstanie Zakład Odzysku Energii

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kraśnik ma szansę na rozwiązanie problemów gospodarki odpadowej i powstrzymania wzrostu cen dla mieszkańców. Jest nią budowa lokalnego Zakładu Odzysku Energii.

Rosnące koszty gospodarki odpadowej są jednym z największych problemów większości gmin w Polsce, także Kraśnika. Najbardziej odczuwają je mieszkańcy, którzy muszą płacić coraz wyższe rachunki za odbiór odpadów. Główną przyczyną drastycznych podwyżek są problemy z zagospodarowaniem, a właściwie ich części, czyli kalorycznej frakcji odpadów komunalnych, tzw. pre-RDF. Ze względu na zagrożenia środowiskowe i pożarowe nie można tych odpadów długotrwale magazynować, a jednocześnie nie da się ich przetworzyć inaczej niż termicznie.

Problem z pre-RDF dodatkowo nasilił się od 2017 roku, kiedy to Chiny wstrzymały import tej frakcji. W Polsce w ciągu roku wytwarza się ok. 4,2 mln ton pre-RDF, a wydajność działających instalacji i cementowni pozwala na przetworzenie jedynie 1,2 mln ton. W konsekwencji rynkiem rządzi cena i odbiorcy, przez co stawki za zagospodarowanie pre-RDF w cementowniach dochodzą nawet do 700-1000 zł za tonę.

W innej sytuacji może być Kraśnik. Firma Ekoland ogłosiła plan budowy lokalnego Zakładu Odzysku Energii produkującego ciepło na potrzeby elektrociepłowni. Ekoland to spółka specjalizująca się w gospodarce odpadowej i od lat świadcząca usługi dla mieszkańców Kraśnika i okolicznych gmin. Ekoland jest także właścicielem Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Kraśniku.

Nowoczesny Zakład Odzysku Energii pracowałby tylko na potrzeby lokalnego systemu gospodarki odpadowej przetwarzając pre-RDF wytarzany w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów Komunalnych (ZZOK) w Kraśniku. Dzisiaj w ZZOK powstaje rocznie 18 tys. ton pre-RDF, a koszt jego zagospodarowania w spalarniach i  cementowniach wynosi aż 9 mln zł. rocznie. Odpady, które teraz służą produkcji cementu będą mogły zostać wykorzystane do produkcji ciepła na potrzeby mieszkańców Kraśnika oraz energii elektrycznej.

 - Bez rozwiązań pozwalających na zagospodarowane pre-RDF nie da się powstrzymać dalszego wzrostu kosztów systemu gospodarki odpadowej i ustabilizować cen odbioru odpadów. W Polsce do tej pory nie inwestowano w budowę lokalnych zakładów odzysku energii i dzisiaj widać tego konsekwencje. Jak pokazują doświadczenia innych krajów bez takich instalacji nie jest możliwe realizowanie celów gospodarki odpadowej w sposób pozwalający na ograniczenia kosztów dla mieszkańców – mówi Wojciech Wojtaszek, prezes zarządu Ekoland Sp. z o.o.

Coraz więcej samorządów myśli o budowie własnych instalacji termicznego przekształcania odpadów, czyli Zakładów Odzysku Energii. Dla większości z nich główną przeszkodą są jednak brak środków, inwestorów czy też sieci ciepłowniczej, w której można by było wykorzystać ciepło produkowane w tych zakładach.

- Dzięki temu, że inwestycję sfinansuje Ekoland, który jest trwale związany z Kraśnikiem, powstanie instalacja służąca wszystkim mieszkańcom, a Miasto nie będzie musiało inwestować środków które na pewno są potrzebne na inne ważne cele. Kraśnik zyska własne lokalne rozwiązanie, niedostępne dla przeważającej liczby miast i gmin w Polsce – dodaje Wojciech Wojtaszek.

Problem z zagospodarowaniem pre-RDF dostrzegło także Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dla którego rozwiązaniem jest nadrobienie opóźnień i pilna budowa zakładów odzysku energii wykorzystujących lokalnie wytwarzane odpady do produkcji ciepła na potrzeby lokalnych sieci ciepłowniczych.

Partnerem technologicznym, a później operatorem Zakładu Odzysku Energii ma być Veolia Wschód odpowiedzialna za system ciepłowniczy i dostawy ciepła dla Kraśnika. Veolia posiada szerokie międzynarodowe doświadczenie w stosowaniu technologii odzysku energii. Zarządza 63. Zakładami Odzysku Energii i obecnie prowadzi zaawansowane projekty budowy takich instalacji w Zamościu
i Łodzi.

- Ciepłownictwo także stoi przed poważnym wyzwaniem jakim jest konieczność zastąpienia węgla innymi paliwami. Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie energii produkowanej z odpadów. W przeciwieństwie do węgla jest to technologia uznawana za ekologiczną, a cena produkcji ciepła w Zakładach Odzysku Energii jest niższa w porównaniu do innych źródeł. Wykorzystanie tej energii w elektrociepłowni w Kraśniku oprócz korzyści środowiskowych przyniesie także dodatkowe korzyści odbiorcom ciepła – mówi Janusz Lewicki, prezes zarządu Veolia Wschód Sp. z o.o.

 Zakład Odzysku Energii miałby powstać na terenie przylegającym do działającej elektrociepłowni przy ul. Fabrycznej 6 w Kraśniku. Jest to teren przemysłowy i przeznaczony pod tego typu działalność. Planowana lokalizacja pozwala na łatwy odbiór ciepła produkowanego przez instalację. Transport pre-RDF z ZZOK do elektrociepłowni będzie oznaczał przejazd 4-5 ciężarówek jedynie w dni robocze, co przy obecnym natężeniu ruchu drogowego w tym rejonie  będzie niezauważalnie.

W Europie działa ponad 500 zakładów odzysku energii przetwarzających odpady komunalne. Blisko 50 lat analizy ich wpływu na środowisko pokazuje jednoznacznie, że są one obojętne środowiskowo. Emisje z tych instalacji są porównywalne, a nawet mniejsze od emisji instalacji opartych na paliwie gazowym.

Wiele z działających w Europie i na świecie instalacji, zlokalizowanych jest w centrach dużych miast lub w bezpośrednim sąsiedztwie dużych skupisk ludzkich. Jeden z zakładów odzysku energii zlokalizowany jest w najdroższej dzielnicy w Europie w Monte Carlo w Monaco. W Polsce działa obecnie 9 zakładów odzysku energii w Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu, Koninie, Szczecinie, Warszawie, Bydgoszczy i Białymstoku. W budowie są zakłady w Gdańsku, Olsztynie i dodatkowo w Warszawie.

Powołując się tylko na powszechnie dostępne opinie przedstawicieli samorządów, branży odpadowej i ciepłowniczej oraz ekspertów Ministerstwa Klimatu i Środowiska, lokalny Zakład Odzysku Energii w Kraśniku pozwoli na:

· stabilizację kosztów gospodarki odpadowej i cen odbioru odpadów od mieszkańców,

· zmniejszenie kosztu gospodarki odpadowej dla budżetu Kraśnika,

· trwałe rozwiązanie problemu lokalnej gospodarki odpadowej dzięki „szytej na miarę” instalacji dostosowanej do potrzeb mieszkańców,

· uniezależnienie się od warunków i problemów całego systemu gospodarki odpadowej
w regionie i kraju,

· wykorzystanie sprawdzonej i stosowanej powszechnie na świecie praktycznie bezemisyjnej i obojętnej środowiskowo technologii do produkcji ciepła dla mieszkańców,

· realizację wszystkich krajowych i europejskich celów gospodarki odpadowej szczególnie w zakresie poziomów recyklingu i składowania odpadów.

Na zdjęciu instalacja odzysku energii Veolii w Saint-Ouen-l’Aumône – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Dolina Oise. Mieszka tam około 24 tys. mieszkańców.