Jakie zabiegi mogą pomóc w usunięciu zaskórników?

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zaskórniki mogą być naprawdę uciążliwym problemem natury estetycznej. Chociaż są niepozorne i występują u większości osób – nawet u tych, które na co dzień nie mają kłopotów z niedoskonałościami – to jednak sprawiają, że cera nie jest tak gładka i nieskazitelna, jak byśmy tego chcieli. Warto jednak zaznaczyć, że prawidłowe oczyszczanie twarzy oraz inne metody ich zwalczania mogą przynieść naprawdę zadowalające efekty. Jednym z rozwiązań mogą być zabiegi wykonywane w profesjonalnym salonie kosmetycznym.

Czym właściwie są zaskórniki?

Zaskórniki, zwane też wykwitem pierwotnym, wbrew pozorom nie są charakterystyczne wyłącznie dla cery trądzikowej, choć oczywiście warto mieć na uwadze, że czasem mogą się one przekształcać w trudniejsze do usunięcia wypryski. Te zmiany skórne powstają w wyniku zatkania gruczołów łojowych przez sebum, komórki martwego naskórka oraz inne zanieczyszczenia. Ich największe skupiska są dostrzegalne wszędzie tam, gdzie wspomnianych gruczołów jest najwięcej – czyli szczególnie na nosie, środku czoła oraz na policzkach.

 

Zaskórniki dzielimy na dwa rodzaje:

  • zaskórniki otwarte – potocznie nazywane wągrami ze względu na ciemne zabarwienie, które powstaje na skutek utleniania się masy łojowo-rogowej. Przyjmują postać niewielkich, czarnych kropek. Zaskórniki otwarte mogą przerodzić się w torbiele ropne, jeśli ulegną nadkażeniu;

  • zaskórniki zamknięte – pojawiają się w chwili, kiedy gruczoły łojowe zostają zablokowane przez masę rogową. Są wyczuwalne pod palcami, a na powierzchni skóry są widoczne jako nieduże, białawe grudki.

 

Zabiegi na zaskórniki

 

Choć z zaskórnikami możemy walczyć na własną rękę, chociażby poprzez regularne oczyszczanie twarzy, to jednak warto rozważyć profesjonalny zabieg u kosmetologa, który pozwoli na szybsze pozbycie się wyprysków. Wykwalifikowany kosmetolog z pewnością pomoże w wyborze najlepszej metody na zredukowanie wykwitów, a rezultaty mogą przejść nasze oczekiwania. W przypadku zaskórników szczególnie polecane są:

  • manualne oczyszczanie twarzy – zda egzamin szczególnie u osób z cerą tłustą i trądzikową. Polega on na wyciskaniu zaskórników z porów. Jak wiadomo, samodzielne wyciskanie wszelkich pryszczy może się okazać tragiczne w skutkach, jednak w profesjonalnych warunkach możliwe jest mechaniczne usunięcie takich niedoskonałości. Kosmetolog wykonuje najpierw peeling, a później nakłada preparat na rozszerzenie porów, dzięki czemu możliwe jest sprawne usunięcie zaskórników. Zabieg kończy nałożenie kremu łagodzącego podrażnienia;

  • peeling kawitacyjny – delikatny zabieg wykorzystujący zjawisko kawitacji. Dzięki specjalnej szpatułce wytwarzającej ultradźwięki oraz zwilżonej skórze na jej powierzchni wytwarzają się mikropęcherzyki, które po pęknięciu rozbijają martwy naskórek. Peeling kawitacyjny sprawdzi się u osób z cerą wrażliwą i naczynkową;

  • mikrodermabrazja – opiera się na złuszczaniu przy pomocy specjalnej głowicy z drobinkami diamentu. Oznacza to, że wierzchnia warstwa naskórka jest właściwie ścierana, dlatego taki zabieg odradza się u osób z cerą wrażliwą i naczynkową;

  • peelingi chemiczne – wykonuje się je przy pomocy kwasów, których stężenie jest indywidualnie dopasowywane przez kosmetologa.

 

Jak zapobiegać zaskórnikom?

 

Nawet jeśli zdecydujemy się na określony zabieg w gabinecie kosmetycznym, to warto pamiętać o tym, że to stosowana przez nas pielęgnacja ma największy wpływ na to, czy na skórze nie pojawiają się żadne wypryski. Najistotniejsze jest z pewnością oczyszczanie twarzy, na które składa się dokładny demakijaż, mycie (przy pomocy pianki lub żelu), a także opcjonalnie tonizacja (czyli przemywanie cery tonikiem lub spryskiwanie wybranym hydrolatem). Oczyszczać skórę należy dwa razy dziennie, rano i wieczorem, tak by sukcesywnie pozbywać się nadmiaru sebum oraz wszelkich zanieczyszczeń.

 

Oczywiście ważne jest także regularne nawilżanie i odżywianie cery. Nie należy też w żadnym wypadku pomijać ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ promieniowanie UV nie pomoże w usunięciu zaskórników – zamiast tego może doprowadzić do pogorszenia stanu naszej skóry.