Batalion lekkiej piechoty stanie w Kraśniku

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wielu mieszkańców zna już dobrze Wojska Obrony Terytorialnej. Zetknęło się z żołnierzami WOT w przypadku różnych akcji czy chociażby pomocy w czasie pandemii ale i ćwiczeń na terenie powiatu. W tych jednostkach służy też pewna grupa naszych mieszkańców. Teraz w Kraśniku stacjonować ma jeden z batalionów lekkiej piechoty tej formacji. Zapadła już decyzja co do miejsca jego lokalizacji.

Decyzję w tej sprawie wydał Minister Obrony Narodowej. Zgodnie z nią niebawem zostaną utworzone trzy nowe Brygady Obrony Terytorialnej, a także pięć batalionów lekkiej piechoty. Na terenie województwa lubelskiego pojawią się dwa oddziały. Jeden z batalionów lekkiej piechoty stacjonować będzie w Kraśniku.

- Od początku obserwujemy duże zainteresowanie mieszkańców Lubelszczyzny terytorialną służba wojskową i każde wcielenie ochotników nam to potwierdza. Ten potencjał należy dobrze zagospodarować dla wzmocnienia wschodniej granicy kraju. Utworzenie nowej brygady i batalionu, pozwoli lepiej nasycić nasz region dobrze wyszkolonymi żołnierzami OT, a dodatkowo zwiększy efektywność szkoleniową w danym SRO. - powiedział płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 LBOT.

Budowa nowej brygady oraz batalionu pociągają za sobą reorganizację struktur 2 LBOT. W nowym podziale w strukturach 2 Lubelskiej Brygady OT znajdzie się 5 batalionów lekkiej piechoty z siedzibą w Lublinie, Dęblinie, Kraśniku, Zamościu oraz jeden batalion relokowany w północnej czśści województwa lubelskiego.

Batalion lekkiej piechoty w Kraśniku zostanie sformowany na początku przyszłego roku. Jego rejonem odpowiedzialności będą powiaty: opolski, kraśnicki i janowski. Będzie on zlokalizowany przy ul. Lubelskiej w Kraśniku, na terenie dawnej jednostki wojskowej tzw. benzynówki, która obecnie administrowana jest przez Agencję Mienia Wojskowego. Do czasu przygotowania koszar, dowództwo batalionu tymczasowo będzie mieścić się w Zamościu. Szkolenia żołnierzy, zgodnie z obowiązująca w WOT zasadą terytorialności, będą odbywać się we właściwym SRO, tj. w powiecie opolskim, kraśnickim i janowskim.