Annopol. Postawią weto farmom wiatrowym? Trwa burzliwa dyskusja

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

wiatraki_DSC02200
Annopolscy samorządowcy rozważają wprowadzenie ograniczeń w lokalizacji farm wiatrowych. foto JC
W ostatnich tygodniach w gminie Annopol pojawiły się głosy, że należy wprowadzić ograniczenia, jeżeli chodzi o dopuszczalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań. Aktualnie na tym terenie planowane jest powstanie dwóch farm wiatrowych. Na styczniowej sesji annopolskiej Rady Miejskiej odbyła się dyskusja na ten temat. Udział wzięli w niej między innymi przedstawiciele firm, chcących zakładać farmy i poseł Małgorzata Sadurska. Informacje w tym temacie przynosi aktualne wydanie Gazety Powiatowej Głos.

 

Z propozycją wprowadzenia ograniczeń w lokalizacji wiatraków w gminie Annopol i wprowadzenie stosownych obostrzeń do gminnych dokumentów planistycznych wystąpiło Stowarzyszenie Forum Inicjatyw Obywatelskich z Annopola. Główny powód to obawy o szkodliwy wpływ wiatraków na zdrowie mieszkających w ich pobliżu osób. Propozycja minimalnej odległości wiatraków od zabudowań, jaka wyszła od stowarzyszenia, to 3 km.

W tej chwili do budowy farm wiatrowych na tym terenie przygotowują się dwie firmy. Green Project Development w ramach Parku Wiatrowego Annopol chce postawić kilka turbin w pobliżu miejscowości Dąbrowa, Nowy Rachów i Sucha Wólka. Firmy Green Power Development i Contino lokalizacje swoich wiatraków w ramach Farmy Wiatrowej Annopol (jej główna część ma się znajdować na terenie gminy Gościeradów) planują 5 urządzeń z kolei na terenie sołectw Grabówka, Grabówka Kolonia i Sucha Wólka.

- Jestem trochę zaskoczony, że w pismach, które przyszły do urzędu, jestem przedstawiany jako ten zły, nie myślę o przyszłości gminy i zdrowiu mieszkańców. Wychodzi, że przez te 7 lat to ja tylko robiłem mieszkańcom na złość. Sytuacja jest taka, że lokalizacje farm wiatrowych na terenie gminy, mówimy tu o trzech miejscowościach - Dąbrowa, Nowy Rachów i Sucha Wólka, została wyznaczona w dokumentach planistycznych ? studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Annopol, zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej z 26 kwietnia 2013 roku i miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Annopol z października 2013 roku ? przypomniał podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Wiesław Liwiński.

Przekonywał równocześnie, że nic nie jest robione w tej sprawie w tajemnicy, a o wszystkich planach i decyzjach mieszkańcy są informowani. Były zawiadomienia w prasie, na tablicy ogłoszeń w urzędzie, a sołtysi dostawali ogłoszenia do wywieszenia.

- Była wyznaczona debata społeczna w sprawie wiatraków w dniu 9 marca 2012 roku. Przyjechał urbanista, ale na to spotkanie nikt nie przyszedł. Jak z wiatrakami, walczył nie będę. Nie będę też umierał dla wiatraków. Jeżeli mamy możliwości pozyskać jakieś fundusze, chcemy robić jakieś inwestycje, to musimy szukać sposobu pozyskania pieniędzy. Nie podnośmy podatków, bo szkoda ludzi ? argumentował Wiesław Liwiński. - Kiedyś było tak, że ludzie bali się elektryczności, później nawozów sztucznych, czegoś innego. Pokażcie mi, co nie jest szkodliwe. Jeżeli będzie taka wola rady, że wiatraków nie chcemy, bo mają być w odległości 3 km, czyli za Wisłą, to ja to uszanuję ? zapowiadał burmistrz.

Co w tym temacie do powiedzenia miały firmy które w gminie Annopol chcą budować farmy wiatrowe, po co na sesji pojawiła się poseł PiS Małgorzata Sadurska i czym dyskusja się zakończyła. Po odpowiedzi na te pytania odsyłamy do aktualnego wydania gazety Powiatowej Głos która znajduje się w sprzedaży.