Kraśniccy: bokser, zapaśnicy i pływacy stypendystami sportowymi Marszałka Województwa

Pozostałe dyscypliny
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego odbyło się wręczenie stypendiów sportowych. W tym roku nagrody za swoje sportowe osiągnięcia otrzymało 266 zawodników z 51 klubów z regionu. Znaleźli się wśród nich kraśniccy pięściarz, zapaśnicy i pływacy.

- Są to najlepsi sportowcy, którzy swoimi wynikami na arenie krajowej i międzynarodowej rozsławiali Lubelszczyznę. Sport to bezcenna inwestycja i fakt, że mamy 266 medalistów z różnych imprez sportowych, od Mistrzostw Polski, po Mistrzostwa Świata czy Europy, jest imponującym wynikiem jak na dwumilionowy region – powiedział podczas dzisiejszej uroczystości Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Program stypendialny samorządu województwa lubelskiego skierowany jest do młodych i perspektywicznym sportowców z naszego terenu, uprawiających sporty oraz konkurencje olimpijskie i paraolimpijskie w początkowych latach ich sportowej kariery. Głównym kryterium warunkującym przyznanie stypendium jest osiągnięty wynik sportowy, tj. zdobyte miejsca medalowe w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Polski w kategoriach wiekowych sportu młodzieżowego - młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych (kadetów) oraz seniorów do 27 lat, a także uprawianie sportu olimpijskiego/ paraolimpijskiego.

Lubelskie stypendium sportowe za ubiegłoroczne osiągnięcia na okres 9 miesięcy (od kwietnia do grudnia br.) trafiło do 266 osób. Stypendia otrzymało 102 zawodników za osiągnięcia seniorskie, 21 za osiągnięcia w kategorii młodzieżowiec, 60 za osiągnięcia w kategorii wiekowej juniora oraz 83 juniorów młodszych (kadetów), reprezentujących 20 sportów olimpijskich i paraolimpijskich: badminton, bobsleje, boccia, boks, goalball, golf, kolarstwo, lekka atletyka, łucznictwo, narciarstwo biegowe, piłka nożna, piłka ręczna, pływanie, podnoszenie ciężarów, rugby 7, siatkówka, taekwondo olimpijskie, tenis, wspinaczka sportowa - trójbój olimpijski oraz zapasy. W budżecie województwa na ten cel przeznaczono blisko 800 tysięcy złotych.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, w gronie stypendystów marszałka znaleźli się także reprezentanci naszych klubów:

- boks: Oskar Mikołajczak (KS Za Brama Kraśnik, trener Machul Marcin),

- zapas: Czyzio Klaudia, Ćwikła Agata, Koshelevych Maksym, Nieściur Renata, Szymula Jakub, Tkachuk Daniela, Polak Klaudia (wszyscy LUKS Suples Kraśnik, trenerzy Yaroslav Kozak, Damian Jakóbczyk)

- pływanie: Borsuk Łukasz, Miazga Oskar, Kaproń Aleksandra, Machulak Maja, Siekaczyński Artur, Szewczyk Zofia (wszyscy UKP Fala Kraśnik, trener Grzegorz Mazurek)