Medalowy występ pływaków fali w Mistrzostwach Polski Juniorów na Wodach Otwartych

Pływanie
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W dniach 28-29 lipca na jeziorze Żarnowieckim w Gniewinie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych. Kraśniczanie z UKP „Fala” od kilku już lat z powodzeniem rywalizują na wodach otwartych, ale tegoroczny występ był najlepszy w historii klubu i zaowocował 6 medalami! A mogło być jeszcze więcej.

Zawody rozegrano w kilku kategoriach wiekowych i na kilku dystansach: juniorzy 14 lat (2500 m), juniorzy 15 lat, juniorzy16 lat (obie kategorie 5000 m) oraz juniorzy 17-18 lat (7500 m). Zaplanowano także wyścigi sztafet 3x1250m.

 

 

W 12-osobowej ekipie Fali wystąpiło po troje pływaków (dziewczynka i dwóch chłopców) z każdej kategorii wiekowej. Jako pierwsi na trasę pętli o długości 1250 m wyruszyli 14-latkowie (dwa okrążenia - dziewczęta i chłopcy razem).

- Mistrzostwa Polski rozgrywane są od wieku 14 lat, dlatego wszyscy byli debiutantami. Trudno było więc przewidzieć jak dadzą sobie radę z długim dystansem, warunkami atmosferycznymi czy nawigacją na bardzo dużym zbiorniku wodnym. Poradzili sobie jednak znakomicie, a szczególnie Oskar Miazga, który od samego startu płynął w 3 osobowej czołówce i ostatecznie wywalczył srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów! Drugi z chłopców - Aleksander Wietrzyk zajął natomiast IX miejsce. Wśród dziewcząt V lokatę zajęła Magdalena Toporowska – relacjonuje przebieg zawodów trener Grzegorz Mazurek.

 

 

Jako kolejni do rywalizacji przystąpili juniorzy 15 i 16 letni (4 krążenia). Tytuł Mistrzyni Polski juniorek 15-letnich na dystansie 5000m wywalczyła, nie dając rywalkom żadnych szans, Maja Machulak! Jej koledzy również walczyli dzielnie, ale wystarczyło to na tę chwilę na zajęcie VI miejsca (Patryk Kasperski) i VIII miejsca (Piotr Borsuk).

- Wśród 16-latków mamy aż dwa medale - srebrny Zofii Szewczyk i brązowy Artura Siekaczyńskiego. Wysokie VII miejsce wywalczył także Filip Bożek. Najstarsza kategoria (17-18 lat ) była najmniej licznie obsadzona, pewnie miedzy innymi dlatego, że dystans 7500m to spore wyzwanie. Tym bardziej na brawa zasługują życiowe osiągnięcia naszych zawodników: srebrny medal Aleksandry Kaproń, brązowy medal Łukasza Borsuka i VI miejsce Mateusza Masiaka – podkreśla trener Mazurek.

 

 

Sobotnie starty indywidualne przyniosły Fali w sumie 6 medali. Bardzo dobra dyspozycja sportowa naszych zawodników oraz zgłoszenie aż 4 zespołów sztafetowych ( po jednym w każdej kategorii wiekowej) dawały nadzieję graniczącą z pewnością na kolejne medale.

- Niestety potężna burza jaka rozpętała się nad jeziorem spowodowała konieczność odwołania zawodów w tej części. Szkoda, wielka szkoda, bo tak olbrzymia szansa może się już nie powtórzyć – mówi trener Mazurek.

Nad jeziorem Żarnowieckim wystąpiła jeszcze dwójka pływaków Fali - Milena Machulak i Błażej Paszkowski. Z racji wieku - 12 lat, nie mogli wystąpić w Mistrzostwach, ale wzięli udział w jednej z kilku imprez towarzyszących krajowemu czempionatowi pod nazwą KIDS Open Water. Wywalczyli czwarte miejsca w rywalizacji na dystansie 1250m w kategorii 12-13 lat.

 

 

Mistrzostwa Polski Juniorów w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych zakończyły letni sezon dla kraśnickich pływaków. Teraz 2 tygodnie wakacji i już od połowy sierpnia rozpoczną się przygotowania do sezonu 2018-2019.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie wyniki i zdjęcia jak zwykle dostępne na stronie www.falakrasnik.pl