Dotacja w wysokości 32 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków staje się faktem FOTO

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

{datsopic:11611 left}O tym, że starania Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji o wsparcie inwestycji mającej na celu przede wszystkim modernizację oczyszczalni ścieków zakończyły się powodzeniem informowaliśmy już w połowie stycznia. Koszt zaplanowanego, w części zrealizowanego już, przedsięwzięcia to niemal 50 mln zł. Z tego 32 mln zł to bezzwrotna dotacja. Dzisiaj miała miejsce uroczystość związana z podpisaniem umowy o wspomnianym dofinansowaniu inwestycji między miejską spółką a przedstawicielami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

 

?Przebudowa ? modernizacja komunalnej oczyszczalni ścieków w Kraśniku? to nazwa projektu na który KPWiK otrzyma rekordowe jak na kraśnickie doświadczenia dofinansowanie ze środków Program Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 -2013. Podpisy pod umową o dofinansowanie tego przedsięwzięcia złożyli dzisiaj prezes KPWiK Tadeusz Fijałka oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie ? prezes Wojciech Piekarczyk i wiceprezes Jerzy Kuliński.{datsopic:11608 right}

- Kraśnicki KPWiK znalazł się w elitarnym gronie tych spółek komunalnych z województwa lubelskiego, które uzyskały dofinansowanie z tego właśnie programu. Ten sukces zawdzięczacie sami sobie, bowiem takie jest powiedzenie ? chcesz wygrać wypełnij kupon. Ten kupon został wypełniony. Oczywiście jest to przede wszystkim sukces przedsiębiorstwa pod kierownictwem pana Tadeusza Fijałki i jego ludzi ? mówił podczas dzisiejszego spotkania prezes Wojciech Piekarczyk.

Jak już informowaliśmy w styczniu głównym zadaniem, jakie KPWiK ma realizować z wykorzystaniem unijnego wsparcia, jest modernizacja gospodarki osadowej kraśnickiej oczyszczalni. Pozwoli to na wyłączenie z eksploatacji niemalże całkowicie zapełnionej już laguny osadowej.

Projekt który otrzymał dofinansowanie zakłada również budowę kanalizacji w ulicy Nowej. Część z zaplanowanych przedsięwzięć, jak chociażby modernizacja ujęć wody, już została zrealizowana. Poniesione z tego tytułu koszty mają być zrefinansowane. Podobnie potraktowane zostaną wykonane w minionych latach łącznik sieci wodociągowych oraz kolektor w ulicy Nadstawnej. Dzięki temu spółka odzyskała około 5 mln zł, które będą mogły zostać wykorzystane jako wkład własny podczas realizacji dalszej części projektu. Pozostała część niezbędnego wkładu własnego zostanie sfinansowana poprzez długotermiowe, częściowo umażalne, pożyczki z narodowego i wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.

{datsopic:11623 left}W uroczystości podpisania umowy udział wzięli między innymi Jacek Sobczak ? członek Zarządu Województwa Lubelskiego, starosta Andrzej Maj, burmistrz Mirosław Włodarczyk, przedstawiciele zaprzyjaźnionych spółek wodociągowo-kanalizacyjnych z terenu Lubelszczyzny, miejscy urzędnicy, radni oraz pracownicy KPWiK. Ci którzy wspierają miejską spółkę w działaniach inwestycyjnych otrzymali z rąk prezesa Fijałki specjalne podziękowania.  

 

Zdjęcia z dzisiejszej uroczystości można zobaczyć klikajac tutaj lub na jedno ze zdjęć dołączonych do artykułu.