Ogłoszenie

Wystrzały, powstańcy i bohaterowie z 1863

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zaczęło się od wystrzału jak na Powstanie przystało. Na szczęście tylko z broni czarnoprochowej. Potem była prezentacja strojów i broni z epoki, zwiedzanie i rozmowy o ludziach, którzy na naszym terenie zaangażowały się w zryw 1863 roku. Tak zaczęły się inauguracja wystawy dotyczącej styczniowego zrywu.

Wystawę zorganizowało Muzeum 24 Pułku Ułanów wraz ze swoją jednostką macierzystą w Lublinie. Stroje i broń z czasów Powstania Styczniowego, którego 160. rocznicę właśnie obchodzimy, zaprezentowali panowie z "Grupy Historycznej Konspiracja".

O tym co przedstawia wystawa poinformował kierownik kraśnickiej placówki i kurator wystawy Mateusz Haberek oraz Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie Barbara Oratowska. W inauguracji udział wzięli udział m.in. zastępca dyrektora Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego Artur Domański, starosta Andrzej Rolla, przewodniczący rady powiatu Jacek Dubiel, członek zarządu powiatu Henryk Flis, kierownik wydziału edukacji Urzędu Miasta Kraśnik Krzysztof Babisz, prezes Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego Hubert Trukan.

Główną częścią wystawy są prezentowane biogramy osób, które brały udział w Powstaniu Styczniowym na Lubelszczyźnie. Część z nich związana jest z naszym terenem. Wśród nich jest generał Michał "Kruk" Heydenreich, który dowodził jednym z większych oddziałów, który stacjonował w Bobach, Moniakach i Chruślinie, pokonując Rosjan w bitwie pod tą ostatnią miejscowością.

Wśród zaprezentowanych sylwetek dwóch powstańczych kobiet znalazła się Maria Hempel, która mieszkała m.in. w Węglinie i Skorczycach a pochowana została na cmentarzu w Rzeczycy Ziemiańskiej. Była kurierem powstańczym i wywiadowczynią, a w swoim dworku wraz z ojcem ukrywała powstańców.

Wielu mieszkańców związanych z okolicami Batorza, kojarzy także jedną z ikon powstania - Michała "Lelewela" Borelowskiego, który zginął w tamtych okolicach i spoczywa na pobliskim cmentarzu.

Oprócz biogramów można na wystawie zobaczyć oryginalną powstańczą i rosyjską broń, stroje z epoki. Są także - w wersji multimedialnej - fragmenty powstańczych pamiętników, rysunków.

Wystawę będzie można oglądać w kraśnickim Muzeum do 20 maja a zdjęcia z wernisażu na naszej stronie już teraz.

Najnowsze ogłoszenia