Ogłoszenie

Marszałek Piłsudski w Olbięcinie. Odsłonięto pamiątkową tablicę

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W tym roku mija setna rocznica pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kraśniku i Olbięcinie. W sobotę 28 sierpnia upamiętniono to wydarzenie odsłaniając pamiątkową tablicę na terenie dawnego dworku, a obecnie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Piłsudski po pobycie w Kraśniku i nagrodzeniu orderami Virtuti Militari żołnierzy 7 Pułku Ułanów, w majątku w Olbięcinie w żołnierskim towarzystwie zjadł obiad i spotkał się z mieszkańcami. Tę wizytę postanowiono upamiętnić odsłaniając w parku na terenie obecnego Ośrodka pamiątkową tablicę umiejscowioną na kamieniu. Zainicjowała je grupa młodych osób, których prace koordynował Michał Stawiarski ze Stowarzyszenia Wschód Lubelskich Serc.

Uroczystości z tym związane, zorganizowane w ramach wojewódzkiego projektu "Warto być Polakiem", odbyły się w sobotę 28 sierpnia. Rozpoczęła je msza święta w pobliskim kościele. Potem przeniosły się na teren wokół Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Wzięły w nich m.in. udział władze wojewódzkie, powiatowe i gminne, Piłsudczycy oraz mieszkańcy gminy Trzydnik Duży. Honorową wartę wystawili żołnierze WOT.

O znaczeniu takich inicjatyw mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

- W tej chwili takie uroczystości nie są modne. Modne są marsze różnego rodzaju, rzekomo w obronie praw człowieka. Ja się cieszę, że na Ziemi Kraśnickiej doszło do takiej uroczystości. Większość starszych osób wie, kim był Józef Piłsudski. Był postacią nietuzinkową. Gdyby nie on, na pewno nie bylibyśmy w  tym miejscu i nie było by tej Polski, jaka jest obecnie. Musicie mówić, wy nauczyciele, starsi mieszkańcy Olbięcina, młodemu pokoleniu kim był Piłsudski, wzmocnić edukację historyczną, bo jeśli tego się wyzbędziemy, to gwarantuję wam, że za kilkanaście, kilkadziesiąt lat Polska może będzie krajem mlekiem i miodem płynącym ale nie takim w jakim urodziliście się wy czy wasze dzieci - mówił marszałek.

- Radością napawa mnie fakt, że największa rola w powstaniu tej pamiątkowej tablicy przypadła ludziom młodym. Zaangażowali się by powstało miejsce pamięci i jest ich coraz więcej na naszym terenie. To co się dzisiaj dzieje jest ogromnym przesłaniem dla tych wszystkich, którzy nauczają, że liczą się nie tylko cyferki, daty, ale pielęgnowanie tego co leżu u podstaw naszych wartości - mówił poseł Kazimierz Choma.

Podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w upamiętnienie wizyty Marszałka w Olbięcinie złożył prezes Stowarzyszenia Wschód Lubelskich Serc Michał Stawiarski.

Uroczystość była także okazją do uhonorowania Medalem Starosty pasjonata lokalnej historii, nauczyciela Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jerzego Rudlickiego w Olbięcinie Marka Gołąba, oraz pedagoga i nauczycielkę Małgorzatę Wisłocką-Czachór.

Starosta Andrzej Rolla i wójt Krzysztof Serafin wręczyli nagrody w konkursie plastycznym jaki ogłosił Gminny Ośrodek Kultury dla upamiętnienia pobytu Marszałka w Olbięcinie.

W części artystycznej wystąpiły uczennice Ośrodka i grupa Feniks.

W niedzielę ciąg dalszy świętowania pobytu Marszałka na naszej ziemi jakim będzie rajd rowerowy na terenie gminy Trzydnik Duży.

Zdjęcia z sobotnich uroczystości można obejrzeć w naszej galerii.

Najnowsze ogłoszenia