"Victoria 1920. Ułani i Kozacy w Kraśniku" – wystawa otwarta

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W poniedziałkowe popołudnie (24 sierpnia) w Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Pomoc” nastąpiło otwarcie wystawy "Victoria 1920. Ułani i Kozacy w Kraśniku". Poświęcona jest ona historii kozackich i ułańskich koszar w naszym m mieście.

Na wystawę składa się 9 tablic z informacjami, zdjęciami i dokumentami przybliżającymi historię koszar woskowych w Kraśniku oraz wojsk, które tu stacjonowały. Bo, co nie wszyscy wiedzą, powstały one jeszcze w czasie zaborów i ich pierwszymi lokatorami były wojska carskie. Odwiedzając ją można także zaopatrzyć się w przygotowany na ten temat folder.

Jak wspomnieliśmy na wstępie. Oficjalne otwarcie wystawy miało miejsce wczoraj. Uczestniczące w nim osoby przywitał i zaprosił do oglądania ekspozycji kierownik ODK Paweł Bieleń. Z przyczyn niezależnych od organizatorów podczas spotkania nie odbyła się prezentacja multimedialna „Polscy bohaterowie w obcych mundurach”, ale jak obiecuje jej autor, dr Dominik Szulc, będzie można ją obejrzeć w innym terminie.

Sama wystawa dostępna będzie do 25 września 2020 r. na dolnym holu ODK SM "Pomoc", przy ul. Kochanowskiego 1a.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu „Ułani i Kozacy – pogromcy bolszewizmu z Kraśnika. Pamięć pokoleń.” dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Projekt realizuje kraśnickie Centrum Kultury i Promocji w partnerstwie ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Pomoc”, Miejską Biblioteką Publiczną w Kraśniku, Kraśnickim Towarzystwem Regionalnym oraz szkoła Społeczną im. 24 Pułku Ułanów w Kraśniku. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Burmistrz Miasta Kraśnik Wojciech Wilk.