Historyczny piknik w rocznicę wielkiego zwycięstwa

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W niedzielę 16 sierpnia, można było poczuć się na chwilę jak 100 lat temu w okresie wojny polsko-bolszewickiej. A to za sprawą pikniku historycznego z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Był też spacer śladem kraśnickich koszar, w których historia roku 1920 odcisnęła też swoje piętno.

Niedzielny piknik "Lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń" rozpoczął obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Kraśniku. Potrwają one aż do 27 września (więcej przeczytasz tutaj).

Obchody rozpoczęła msza św. w kościele WNMP. Zanim kraśniczanom zaprezentowali się rekonstruktorzy i rekonstruktorki można było przespacerować się śladami historii kraśnickich koszar, z dr Dominikiem Szulcem i dowiedzieć się, jak wiele lat temu wyglądał teren koszar, po którym dziś chodzą mieszkańcy Kraśnika, skąd w ogóle koszary w Kraśniku i gdzie dziś można znaleźć ślady dawnych ułanów. Nie zabrakło też kraśnickich odniesień do wojny polsko-bolszewickiej. Kolejny taki spacer odbył się też po godz. 16.30. Fotorelację Pawła Bielenia z tego wydarzenia możecie zobaczyć na naszej stronie.

Tuż po spacerze w parku św. Jana Pawła II zaprezentowali się rekonstruktorzy.

Jedna z grup  - "Wojsko Polskie 1918-1921" - stworzyła mini obozy polskie i bolszewickie z 1920 roku pokazując żołnierskie życie.   

Z kolei przedstawiciele Związku Kozaków w Polsce zaprezentowali umiejętności władania szablą, lancą czy bronią palną. Przedstawiciele tej barwnej grupy opowiedzieli też o specyfice kozackiego życia i tradycji. Co ciekawe oddziały kozackie w tym Samodzielna Brygada Kozacka stacjonująca w Kraśniku w 1920 r. walczyły u boku Wojska Polskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

A że nie samą wojną żyto w dwudziestoleciu międzywojennym pokazały panie z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz, prezentując modę z tamtego okresu.

W czasie pikniku zainaugurowano też lokalne konkursy związane z 100 rocznicą Bitwy Warszawskiej oraz challenge polegający na czytaniu tekstów historycznych związanych z historią 24 Pułku Ułanów. Zainaugurował go burmistrz Wojciech Wilk.

A jak wyglądał niedzielny piknik możecie zobaczyć na naszych zdjęciach.