Dwie mogiły zbiorowe na trasie budowy drogi

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W miejscu, gdzie wcześniej był las, a teraz trwa budowa drogi S19, odnaleziono dwie zbiorowe mogiły. Najprawdopodobniej pochodzą one z czasów II wojny światowej.

Jak nam się nieoficjalnie udało ustalić są to prawdopodobnie mogiły z czasów II wojny światowej. W jednej znajduje się trzy szkielety, w drugiej pięć. Prace, za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, prowadzili archeolodzy z Instytutu Pamięci Narodowej. Jaka jest ich historia? Pewne teorie na ten temat ma kraśnicki historyk dr Dominik Szulc.

- W przypadku trzech osób jest powojenna relacja mówiąca o tym, że w tej okolicy w 1940 roku Niemcy rozstrzelali jednego wojskowego oraz dwóch innych mężczyzn współpracujących z partyzantką. Być może w pozostałych przypadkach chodzi o osoby ze znajdującego się w pobliżu obozu pracy przymusowej tzw. "Benzynówki". W materiałach historycznych znajdują się także informacje, że w tej okolicy znajdowało się 9 mogił z czasów I wojny światowej. Nie znalazłem informacji o ekshumacjach z tego terenu - mówi dr Szulc.

Przez wiele lat miejsce to istniało w pamięci mieszkańców. Stały tam dwa drewniane krzyże, palono tam znicze. Później jednak krzyże zniknęły. 

Na miejscu pracowały służby IPN pod nadzorem Konserwatora Zabytków. Szczątki po ich zakończeniu zostaną pochowane, a ew. przedmioty, które zostaną znalezione podczas prac archeologicznych, trafią do muzeum. Miejsce zabezpieczała też policja, tak by nikt nieuprawniony nie dostał się na miejsce badań.