W starej dzielnicy o historii trójkątnego ronda. Spotkanie z dr Dominikiem Szulcem

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pierwsze spotkanie z doktorem Dominikiem Szulcem dotyczące tajemnic historii kraśnickiego trójkątnego ronda - Ronda im. Żołnierzy Wyklętych, które odbyło się w filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej, spotkało się z dużym zainteresowaniem. Wielu z tych, którzy nie wzięli w nim udziału, szykowało się na drugą z zaplanowanych prelekcji, w Osiedlowym Domu Pomocy SM „Pomoc”, ale do niej nie doszło. Co się jednak odwlecze...

Wraz z dr Dominikiem Szulcem i Osiedlowym Domem Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Pomoc” zapraszamy na spotkanie pod hasłem: „(Nie)znany Kraśnik. Tajemnice przeszłości Kina Pola i jego ronda”, które odbędzie się w ODK. Historyk, pracownik Polskiej Akademii Nauk i kraśnicki Społeczny Opiekun Zabytków wyjawi podczas niego między innymi kiedy temu miejscu nadano obecny kształt? W jakich okolicznościach i dlaczego? Jaką funkcję pełniło przed wojną późniejsze kino POLA? Jakie nieistniejące już budynki wzniesiono kiedyś na obecnym rondzie? Co przed wojną planowano wybudować w miejscu Pomnika Partyzanta? Skąd wziął się na rondzie park? Gdzie w bliskiej okolicy ronda zachowała się XIX-wieczna grobla?

W ramach prelekcji będzie można obejrzeć także m.in. stare plany Kraśnika oraz historyczne dokumenty.

Spotkanie odbędzie się w piątek 1 marca o godz. 16:30 w Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Pomoc” (ul. Kochanowskiego 1 a).