Jan Oszust ps. „Wrzos”, prezes kraśnickiego koła Związku Żołnierzy NSZ, odszedł na wieczną wartę

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W ubiegłym tygodniu, 21 listopada 2018 r., zmarł kapitan Jan Oszust ps. „Wrzos”. W czasie II wojny światowej był członkiem oddziału Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonego przez kpt Wacława Piotrowskiego. Od połowy lat 90-tych był aktywnym członkiem Związku Żołnierzy NSZ. Od 2003 r. sprawował funkcję prezesa Koła ZŻ NSZ w Kraśniku.

Jan Oszust urodził się 4 stycznia 1926 r. we wsi Karkówka (gmina Zaklików). We wrześniu 1939 r. ukrył broń oddziału Wojska Polskiego, który po klęsce w wojnie obronnej rozbroił się w lesie niedaleko rodzinnego domu Jana Oszusta. W październiku 1942 r. został skierowany na przymusowe roboty przy budowie linii kolejowej Zaklików-Rzeczyca. Wtedy nawiązał kontakt z żołnierzami NSZ, którym przyznał się, że ma ukrytą broń. Po odbyciu przeszkolenia wojskowego, które prowadził Władysław Pikula (pseud. „Szybka”), w dniu 17 grudniu 1942 r. został zaprzysiężony do oddziału NSZ dowodzonego przez kpt Wacława Piotrowskiego.

Jan Oszust przyjął pseudonim „Wrzos”. Początkowo pełnił funkcję łącznika pomiędzy placówkami w Łychowie, Wólce Szczeckiej, Borowie i Potoku oraz zajmował się zaopatrzeniem placówki Łychów. W listopadzie 1943 brał udział w koncentracji miejscowych oddziałów NSZ i w uroczystości poświęcenia sztandaru 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej NSZ. W konspiracji walczył do lipca 1944 r.

W czerwcu 1945 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej w Zaklikowie, jednak po 48 godzinach wypuszczony za kaucją. W 1947 r. był słuchaczem kursu nauczycielskiego w Kraśniku, jednak nie został dopuszczony do egzaminu końcowego. We wrześniu i październiku 1947 r. był trzykrotnie przesłuchiwany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Kraśniku. W styczniu wyjechał na Dolny Śląsk i pracował w BZPB w Bogatyni. 1 marca 1951 r. został aresztowany i wywieziony do Lubania Śląskiego, gdzie przebywał do 2 kwietnia 1952 r. W 1958r. wrócił w rodzinne strony i pracował w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku, we wrześniu 1982 r. przeszedł na emeryturę.

Od 1995 r. Jan Oszust był aktywnym członkiem Związku Żołnierzy NSZ. Od 2003 r. do chwili obecnej był prezesem Koła w Kraśniku. Był także członkiem Zarządu Okręgu Lubelskiego ŻZ NSZ. Uczestniczył w wielu pracach nad budową pomników i tablic pamiątkowych poświęconych Narodowych Siłom Zbrojnym, m. in. tablicy kpt Wacława Piotrowskiego w Kraśniku, pomnika zamordowanych żołnierzy NSZ w Zalesiu, Stróży, mogiły w Marynopolu. W okolicznych szkołach w ramach lekcji przeprowadził liczne pogadanki na temat II światowej wojny i okresu powojennego dla uczniów. Uczestniczy w wielu spotkaniach i uroczystościach patriotycznych w Kraśniku, powiecie kraśnickim oraz w Lublinie. Wiele z nich organizował i koordynował. Chętnie dzielił się swoją wiedzą z historykami dla których był świadkiem historii, a także konsultantem przy pisaniu prac naukowych: licencjackich, magisterskich, a także uczestniczył w przygotowaniu notacji historycznych. Uczestniczy także w spotkaniach z grupami młodzieży przy okazji różnych uroczystości patriotycznych, rajdów i innych imprez, a także gości młodych u siebie w domu. Młodzieży opowiadał o swoich wojennych losach, czym kształtował patriotyczne postawy i popularyzował miłość do Ojczyzny wśród młodych pokoleń Polaków.

Kapitan Jan Oszust odznaczony został m.in. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, Krzyżem Partyzanckim, Złotym Krzyżem Zasługi (2016), Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości (2018) przez kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w 2012 r.

Pogrzeb ś.p. Jana Oszusta odbędzie się w poniedziałek 26 listopada 2018 r.. Uroczystość żałobną poprzedzi msza św. w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku o godzinie 11:00.

 

Informacja za Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Lublinie