Marszałek Józef Piłsudski ponownie zawitał do Urzędowa. Foto

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tłumy mieszkańców Urzędowa witały w sobotę 10 listopada marszałka Józefa Piłsudskiego i jego sztab. Przybyły tutaj ponownie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Marszałek przemierzył trasę z Sanktuarium Św. Otylii do urzędowskiego Rynku.

Przed urzędowskim ratuszem nastąpiło powitanie Marszałka i towarzyszącego mu sztabu kawalerii konnej. Dokonał tego Jan Woźniak, burmistrz Urzędowa w obecności przewodniczącego Rady Miejskiej w Urzędowie Marka Przywary oraz Pawła Dąbrowskiego, burmistrza elekta Urzędowa.

Następnie odbyła się msza święta odprawiona w tutejszym kościele w intencji ojczyzny. Po niej złożono kwiaty przed odnowionym pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

 

Inscenizacja była jednym z elementów obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które zaplanowano w Urzędowie. Miała na celu przybliżenie wydarzeń z 1915 roku.

Jak wspominaliśmy już zapraszając na inscenizację, marszałek Józef Piłsudski spędził w Urzędowie kilka dni. Działająca w ramach armii austriackiej, dowodzona przez niego Pierwsza Brygada Legionów w lipcu 1915 r. stoczyła pod Urzędowem bitwę z wycofującymi się wojskami rosyjskimi.

 

 

W trakcie walk poległo 15 legionistów, których szczątki w 1920 r. zebrał i pochował we wspólnej mogile naprzeciw cmentarza Aleksander Goliński. Po tych wydarzeniach pozostała pamiątkowa tablica na jego domu. Tam właśnie w trakcie inscenizacji odegrana została jedna z zaplanowanych scenek historycznych nawiązujących do pobytu Józefa Piłsudskiego na Ziemi Urzędowskiej.

 

 

W inscenizacji można było uczestniczyć osobiście, oglądać ją na telebimie rozstawionym na Rynku, a nawet śledzić na żywo w internecie.

 

Zdjęcia z inscenizacji autorstwa Justyny Cieślickiej z Urzędu Miejskiego w Urzędowie możecie obejrzeć tutaj.