W sobotę 10 listopada do Urzędowa przyjedzie marszałek Józef Piłsudski

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Inscenizacja „Wjazd Marszałka Józefa Piłsudskiego do Urzędowa” odegrana przez lokalną społeczność oraz grupy rekonstrukcyjno-historyczne i wojskowe rozpocznie się w sobotę 10 listopada tuż przed godziną 10.00 w Sanktuarium Św. Otylii. W ten sposób samorząd Urzędowa będzie świętował 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W 1915 r. marszałek Józef Piłsudski spędził w Urzędowie kilka dni. Działająca w ramach armii austriackiej Pierwsza Brygada Legionów, dowodzona przez Piłsudskiego, w lipcu 1915 r. stoczyła pod Urzędowem bitwę z wycofującymi się wojskami rosyjskimi. W trakcie walk poległo 15 legionistów, których szczątki w 1920 r. zebrał i pochował we wspólnej mogile naprzeciw cmentarza Aleksander Goliński. Po tych wydarzeniach pozostała pamiątkowa tablica na jego domu. Tam właśnie w trakcie wspomnianej inscenizacji odegrana zostanie jedna z zaplanowanych scenek historycznych nawiązujących do pobytu Józefa Piłsudskiego na Ziemi Urzędowskiej.

 

 

Wjazd marszałka wraz z całym sztabem kawalerii konnej zakończy się na urzędowskim Rynku. Pod Ratuszem będzie miało miejsce oficjalne powitanie. Po nim w miejscowym kościele będzie miała miejsce mszę świętą, po której nastąpi złożenie kwiatów przed odnowionym pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na urzędowskim boisku sportowym zaplanowano z kolei pokaz Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą w barwach 24 Pułku Ułanów z Kraśnika.

Zachęcamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu.