Dzierzkowice. Powiat dołoży do renowacji kościoła

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Już kilkanaście podmiotów, głównie parafii rzymsko-katolickich z terenu powiatu kraśnickiego, skorzystało z możliwości sięgnięcia po wsparcie z budżetu Powiatu Kraśnickiego na renowację zabytków. Na wrześniowej sesji radni zgodzili się na udzielenie kolejnej takiej dotacji, tym razem dla Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Stanisława BM i św. Marii Magdaleny w Dzierzkowicach.

Warunkiem starania się o powiatowe wsparcie na renowację zabytkowych obiektów, oprócz oczywiście tego, by znajdowały się one na naszym terenie, jest to, by wpisane były one do rejestru zabytków. Drewniana świątynia w Dzierzkowicach taki wpis posiada.

Proboszcz dzierzkowickiej parafii zwrócił się do samorządu powiatowego z wnioskiem o wsparcie prac restauratorskich i konserwatorskich przy zewnętrznym, drewnianym szalunku kościoła. Zarząd Powiatu przyznał na ten cel dotację w wysokości 30 tys. zł, a w środę 26 września radni powiatowi tę decyzje zaakceptowali.

- Jesteśmy jednym z nielicznych powiatów w naszym kraju i jedynym na Lubelszczyźnie, który w takiej formie i w takich kwotach wspiera renowację zabytków. Głównie chodzi o kościoły katolickie, bo to najbardziej klasowe zabytki w naszym powiecie. Mamy sporo telefonów, inne powiaty chcą pójść w nasze ślady – mówi starosta kraśnicki Andrzej Maj.

Świątynia pw. św. Stanisława BM i św. Marii Magdaleny to najcenniejszy zabytek na terenie gminy Dzierzkowice. Wybudowana została w pierwszej połowie XVIII w. Jest to obiekt drewniany, jednonawowy o konstrukcji zrębowej. Prezbiterium jest mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie ze skarbczykiem i zakrystią. Chór muzyczny wsparty jest na czterech słupach. Kościół wyposażony jest w późnobarokowy, pochodzący z XVIII w., ołtarz główny. Ołtarze boczne, ambona i chrzcielnica są rokokowe, a wykonane zostały w drugiej połowie XVIII w.