Uczczą ofiary niemieckich zbrodni. Do Kraśnika przyjadą potomkowie kraśnickich żydów

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

18 października odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni niemieckich w naszym mieście. Gośćmi specjalnymi tych uroczystości będzie liczna grupa potomków Żydów kraśnickich z aż 7 państw, z 4 różnych kontynentów.

Początek tych uroczystości rozpocznie się o godz. 11.00 na kraśnickim kirkucie przy ul. Szewskiej, gdzie Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce organizuje uroczystość odsłonięcia odnowionego (a wzniesionego w 1947 r.) pomnika poświęconego Żydom z Kraśnika wymordowanym w tym miejscu przez niemieckich nazistów. Następnie o godz. 14.00 pod pomnikiem ofiar zbrodni niemieckich w Kraśniku przy ul. Urzędowskiej odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. Organizatorem tego spotkania będzie Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik dr Dominik Szulc.

Natomiast o godz. 17.30 odbędzie się w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku „Spotkanie z historią”. W jego ramach planowany jest wernisaż wystawy Instytutu Pamięci Narodowej o Polakach ratujących Żydów, a także spotkanie z  badaczami przeszłości – historykiem Dominikiem Szulcem (PAN), archeologiem Marcinem Piotrowskim (KUL) i geofizykiem Lucjanem Gazdą (Politechnika Lubelska) podczas którego Kraśniczanie będą mieli możliwość uzyskania nowych, nieznanych dotychczas wiadomości na temat niemieckich zbrodni wojennych w Kraśniku, ujawnionych niedawno dzięki badaniom historycznym, archeologicznym i geofizycznym.

Będzie można otrzymać także wydawnictwo przygotowane specjalnie na tę okazję.