Kraśnik uczcił pamięć ofiar wojny: przed południem na cmentarzu, wieczorem w dzielnicy kolejowej

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W sobotnie przedpołudnie mieszkańcy, organizacje kombatanckie, politycy, władze miasta i powiatu oddały hołd ofiarom wojny a szczególnie żołnierzom, którzy stacjonowali i zmarli w Kraśniku pod koniec wojny.

Przedpołudniowa uroczystość odbyła się z inicjatywy Społecznego Opiekuna Zabytków dr Dominika Szulca na kwaterze 7 zapasowego pułku WP na cmentarzu parafialnym w starej dzielnicy Kraśnika. Udało się, dzięki m.in. ustaleniom Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz zaangażowaniu Polskiego Czerwonego Krzyża ustalić nazwiska 3 żołnierzy i 1 cywila, którzy leżą w tym miejscu. Dr Szulc ufundował tabliczki z ich nazwiska, które zawisły na krzyżach umiejscowionych na tej mogile.

- Wciąż nie znamy bowiem personaliów 12 żołnierzy, którzy obok upamiętnianej dziś tabliczkami czwórki, spoczęli w tym miejscu. Wiele jeszcze trzeba wyjaśnić. Wiele materiałów archiwalnych przebadać. Dlatego dziś umieszczone na tej żołnierskiej kwaterze tabliczki traktujmy jako tymczasowe - mówił dr Szulc.

Po słowach wprowadzenia w sytuację żołnierzy z pułków zapasowych jak ten z Kraśnika złożono wiązanki i wieńce. Zapalono też znicze.

- Dziś tym wszystkim, którzy w różny sposób stali się ofiarami II wojny światowej, a nie tylko spoczywającym tu żołnierzom symbolicznie składamy hołd - mówił dr Szulc.

Wieczorem miejskie obchody odbyły się w kolejowej części gdzie odbyła się msza św. Złożono też hołd poległym pod pomnikiem obok dworca PKP.

Zdjęcia z przedpołudniowych uroczystości można obejrzeć tutaj.