Rej + Gauss = Przyjaźń. 20 lat wymiany młodzieży między kraśnicką a niemiecką szkołą

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

20 lat, 40 wymian, 500 uczestników – to najważniejsze liczby, które obrazują współpracę między II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja z Kraśnika a Gimnazjum im. Carla Friedricha Gaussa ze Schwedt w Brandenburgii. I co najważniejsze wszystko wskazuje na to, że na tym nie koniec.

Wszystko zaczęło się w 2000 roku dzięki znajomości dwóch nauczycieli – Andrzeja Bownika z Kraśnika i Jana Eberta ze Schwedt. To oni za zgodą i przy wsparciu dyrektorów swoich szkół doprowadzili do pierwszego spotkania młodzieży, które miało miejsce w czerwcu 2000 roku w Kraśniku. Od tamtego czasu do chwili obecnej uczniowie z obu placówek spotykają się regularnie dwa razy w roku - raz w Polsce i raz w Niemczech. Dwa lata po pierwszym spotkaniu obie placówki podpisały formalne porozumienie o współpracy, a od 2004 wymiany ze strony niemieckiej koordynuje Volkmar Radke.

Czemu służą te wymiany? Główny powód ich organizacji to nawiązanie dialogu między młodzieżą z Polski i Niemiec, umożliwienie lepszego poznania się i możliwość zweryfikowania swoich poglądów na temat mieszkańców obu krajów. To także okazja do rozmów na temat trudnej, wspólnej historii. Nie bez znaczenia są również, oprócz możliwości poznania nowych ludzi (uczestnicy wymian mieszkają podczas nich w domach swoich kolegów w kraju, w którym goszczą), szansa, by zobaczyć ciekawe miejsca, poznać inną kulturę i w końcu podnieść swoje kompetencje w posługiwaniu się językami obcymi.

 

 

Koordynacja współpracy między obiema szkołami spoczywa, jak już wspomnieliśmy, na panach Bowniku i Radke, ale nie byłaby ona możliwa bez zaangażowania wielu osób. Począwszy od nauczycieli i dyrekcji z obu placówek, przez rodziny uczniów, które przyjmują u siebie gości z zagranicy, po sponsorów, którymi są przede wszystkim międzyrządowa organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie i Powiat Kraśnicki .

Teraz, na przełomie września i października, odbywa się 40. już wymiana w ramach współpracy Reja i Gaussa. W sobotę 28 września z okazji jubileuszu 20. lat współpracy w kraśnickim liceum odbyło się okolicznościowe spotkanie. Było ono przede wszystkim okazją do podsumowań i wspomnień. Do podzielenia się swoimi wspomnieniami zaproszonych zostało kilkoro byłych uczniów, którzy uczestniczyli w przeszłości w wymianach. Miłym akcentem spotkania było wyróżnienie wręczone Volkmarowi Radke. Starosta Andrzej Rolla uhonorował niemieckiego koordynatora współpracy Medalem Starosty Kraśnickiego.

Mimo iż wymiany prowadzone są już od 20 lat, to obie strony nie mają ich dość. Wolę współpracy potwierdzili podczas spotkania dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Grażyna Jach i starosta Andrzej Rolla. Wszystko wskazuje więc na to, że w przyszłym roku czekają nas kolejne dwa polsko-niemieckie spotkania.

 

Zdjęcia z jubileuszowego spotkania możecie zobaczyć tutaj, a nieco więcej na jego temat i samej wymiany przeczytacie w najbliższym wydaniu Głosu Kraśnickiego.