„Rej” i „Górka” z tytułami „Brązowej Szkoły 2019” w rankingu Perspektyw

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Początek każdego roku to tradycyjnie czas, kiedy Magazyn Edukacyjny Perspektywy ogłasza wyniki nowej edycji najbardziej prestiżowego rankingu liceów i techników w naszym kraju. W rankingu tym sklasyfikowane zostały dwa licea z Powiatu Kraśnickiego: II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Kraśniku i I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku. Oba zasłużyły na znaki jakości „Brązowa Szkoła 2019”.

W rankingu pod uwagę brane są sukcesy w olimpiadach (30%), matura z przedmiotów obowiązkowych (25%) oraz matura z przedmiotów dodatkowych (45%). Ranking Liceów Ogólnokształcących uwzględnia szkoły dla młodzieży (bez szkół specjalnych i szkół dla dorosłych), w których zdawało maturę w maju 2018 roku, na arkuszach standardowych, minimum 12 maturzystów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach.

„Rej” w tegorocznej edycji rankingu znalazł się na 521. miejscu w Polsce i na 32. miejscu na Lubelszczyźnie. Na 682. miejscu w kraju sklasyfikowana została „Górka”. W rankingu wojewódzkim I LO zajęło 40. miejsce. Oba nasze ogólniaki otrzymały wyróżnienia „Brązowa Szkoła 2019" (otrzymują je szkoły, które zajęły od 501 do 1000 miejsca w rankingu).

Tym razem miano najlepszego ogólniaka w kraju uzyskało XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Warszawie, wyprzedzając ubiegłorocznego zwycięzcę – XIII LO ze Szczecina. W naszym województwie triumfowało I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica z Lublina (25. miejsce w rankingu ogólnopolskim).

W rankingu techników z miana tego najlepszego może cieszyć się Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie. Najlepszym technikum na Lubelszczyźnie jest Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. w Lublinie (5. miejsce w kraju). Żadne z techników z naszego terenu nie znalazło się tym razem w rankingu wojewódzkim.