Marszałek wyróżnił najzdolniejszych uczniów. Wśród nich prawie 30 osób z Powiatu Kraśnickiego

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kilkuset uczniów odebrało w grudniu stypendia ufundowane przez samorząd województwa. W gronie zdolnych młodych mieszkańców Lubelszczyzny, którzy z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego oraz wicemarszałka Dariusza Stefaniuka otrzymali nagrody, znaleźli się też reprezentanci szkół z terenu Powiatu Kraśnickiego.

Samorząd wojewódzki w tym roku szkolnym realizuje dwa programy stypendialne. Pierwszy skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących, gimnazjów lub klas gimnazjalnych (to 390 zł miesięcznie wypłacane do końca czerwca 2019 roku), a drugi do uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów zawodowych uczących się w technikach, zasadniczych szkół zawodowych oraz szkołach policealnych (to 400 zł miesięcznie wypłacane do końca czerwca 2019 roku). Łącznie w ramach obu programów, które współfinansowane są ze środków europejskich, stypendia otrzymało 744 uczniów z 205 szkół na kwotę blisko 3 milionów złotych.

- Cieszę się, że mamy w województwie tak dużą grupę uzdolnionej młodzieży. Dzięki tym młodym ludziom patrzę w przyszłość z dużym optymizmem – podkreślił podczas uroczystej gali w Centrum Spotkania Kultur, w ramach której wręczono stypendia, marszałek województwa Jarosław Stawiarski.

 

Na zdjęciu stypendyści z SP 5 z dyrektor szkoły Barbarą Grasińską-Ciereszko. foto Urząd Marszałkowski

 

Jak wspomnieliśmy na wstępie, w gronie stypendystów marszałka są też uczniowie z terenu Powiatu Kraśnickiego. To 27 osób, głównie z kraśnickich szkół, ale nie tylko. Są to: Konrad Ciempiel i Kacper Kloc z Technikum nr 1 w ZS nr 1 w Kraśniku, Mateusz Gąbka, Michał Skrobucha i Szymon Skrzypek z I LO im. Tadeusza Kościuszki w ZS nr 1 w Kraśniku, Mikołaj Dżugaj, Maja Machulak i Michalina Rubaj z II LO im. Mikołaja Reja w ZS nr 2 Kraśniku, Kacper Gąbka i Aleksandra Młynarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kraśniku, Zuzanna Ślusarz i Maciej Woźniak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kraśniku, Jakub Chmielewski, Dawid Janowski i Natalia Kuśmierczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kraśniku, Jagoda Albin, Adriana Bucior i Jan Patrzylas ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Kraśniku, Dawid Cieślik i Sebastian Mikusek z Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów w Kraśniku, Pola Hofman, Zofia Jankowska, Victoria Matyjaszczyk i Maja Strawa ze Społecznego Gimnazjum im. 24 Pułku Ułanów Kraśnickiego Towarzystwa Edukacyjnego w Kraśniku, Jakub Cedro ze Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Zielińskiego w Stróży, Jakub Mazurek ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Kraśniku, a także Julia Boś ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szastarce.

Otrzymane stypendium uczniowie mogą przeznaczyć na cele edukacyjne związane z ich potrzebami naukowymi m.in. udział w kursach i zajęciach pozaszkolnych, obozach naukowych, wymianach językowych, zakup literatury fachowej, książek, podręczników, wyposażenie własnej pracowni, warsztatu w narzędzia, materiały czy ubiór ochronny w ramach nauczanego zawodu.

 

Zdjęcia z uroczystości wręczenia stypendiów można zobaczyć tutaj.

 

Na zdjęciu na górze tekstu stypendyści Marszałka Województwa z kraśnickiego „Reja”. Foto ZS nr 2. foto za www.facebook.com/rey.edu.eu/