Uczniowie „Piątki” wygrali Ogólnopolski Konkurs „List do Bartoszewskiego”

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W maju tego roku Ambasada Niemiec ogłosiła konkurs na napisanie listu do Władysława Bartoszewskiego na temat: „Warto być przyzwoitym – co dla Ciebie znaczy dewiza Profesora”. Pierwsze miejsce zajęli w nim młodzi redaktorzy szkolnej gazetki „Czytaczek” Jakub Jaworek i Dawid Dzięgielewski, uczniowie V klasy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Kraśniku.

Fragment listu Dawida i Jakuba odczytano (w niemieckim tłumaczeniu) podczas wernisażu wystawy o Władysławie Bartoszewskim w Berlinie 30 sierpnia, a także podczas otwarcia wystawy w Magdeburgu 4 września. Został one też dołączony do księgi pamiątkowej wystawy.

W dniu 19.02.2019 roku planowane są jak co roku „Urodziny Profesora Bartoszewskiego” organizowane w warszawskim kinie Atlantic. To już tradycja, że tego dnia spotykają się przyjaciele Profesora, ludzie, którym jego filozofia, postawa życiowa są nadal bliskie i chcą kontynuować jego dzieło. W ramach nagrody za zajęcie I miejsca we wspomnianym konkursie Dawid i Jakub pojadą na wycieczkę do Warszawy i wezmą udział w tym wydarzeniu. Chłopcy przeczytają tam swój list. Przewidziane są dla nich też inne atrakcje. Ambasada Niemiec już przysłała laureatom dyplom oraz gadżety, które wręczyła uczniom dyrektor szkoły Barbara Grasińska-Ciereszko.