Maturzyści z Reja mogą sprawdzić swoją wiedzę na Matematycznej Platformie Edukacyjnej

Edukacja
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

grebski_tomasz_BUB_5023
Tomasz Grębski, twórca Matematycznej Platformy Edukacyjnej dla Reja. foto PB
Stworzył ją Tomasz Grębski, nauczyciel matematyki z Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku. W ramach dostępnej w internecie Matematycznej Platformy Edukacyjnej uczniowie ?Reja?, na razie możliwość ta została udostępniona maturzystom, mogą gruntownie sprawdzić swoją wiedzę z zakresu królowej nauk. Nauczyciele dostają z kolei podpowiedzi w jakim zakresie ich uczniowie potrzebują jeszcze pomocy.

 

Matematyczna Platforma Edukacyjna to jeden z najnowocześniejszych systemów do robienia testów, szkoleń, badania wyników nauczania itd. Tomasz Grębski stworzył ją w systemie MOODLE, popularnym od kilku lat na Zachodzie, wykorzystywanym w tzw. e-learningu, ale coraz szerzej stosowanym także w Polsce.

Tomasz Grębski, nauczyciel matematyki z ?Reja?: Platforma którą stworzyłem zawiera różne zestawy testów. W sumie dostępnych jest prawie 1000 pytań. Uczniowie muszą się zarejestrować, a potem przypisywani są na odpowiedni test sprawdzianowy. Każdemu uczniowi generuje się inny zestaw pytań. Rozwiązuje go w określonym czasie, ma tylko jedno podejście, a na koniec widzi swoją ocenę. Po całkowitym zakończeniu testu każdy może zobaczyć swoje poprawne i błędne odpowiedzi. Oprócz testów sprawdzianowych są testy treningowe, które można rozwiązywać dowolną ilość razy i poprawiać się.

Co ważne z Matematycznej Platformy Edukacyjnej można korzystać praktycznie na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Uczniowie mogą rozwiązywać testy nawet w telefonie komórkowym. Czas trwania testu, dzień i godzinę, można w dowolny sposób ustawić.

Tomasz Grębski: To bardzo ciekawe narzędzie nie tylko dla uczniów, którzy mogą sprawdzić swoją wiedzę matematyczną, ale także dla nauczycieli. Jako prowadzący kurs widzę wszystkie oceny, średnią testu, wskaźniki łatwości, wykresy średnich i itp. Wiedząc jakie uczniowie robią błędy, z czym mają najwięcej problemów, mogę te zagadnienia raz jeszcze powtórzyć podczas lekcji.

Na razie z MPE korzystać mogą maturzyści z kraśnickiego Zespołu Szkół nr 2, ale wkrótce zestawy pytań i testów mają zostać uruchomione także dla uczniów klas pierwszych i drugich.

Tomasz Grębski: Z pełnej oferty korzystać będą nasi uczniowie, ale będzie też na platformie opcja dla gości, czyli możliwość zobaczenia namiastki tego, co platforma potrafi. Na razie zaczynamy od matematyki, ale docelowo mają się na niej znaleźć także inne przedmioty. Jest duże zainteresowanie tym wśród nauczycieli naszej szkoły.

Rozwiązywanie testów drogą elektroniczną ma na celu nie tylko pogłębianie wiedzy z danego przedmiotu, ale również przyzwyczajenie młodzieży do tego, co czeka ją na wielu uczelniach wyższych, które taki system sprawdzianów stosują.

Matematyczną Platformę Edukacyjną ?Reja? można odnaleźć tutaj.