Ogłoszenie

Kurtuazyjnie w Kraśniku

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pierwszą wizytę w województwie lubelskim złożyła wczoraj  (17 kwietnia) ambasador Demokratycznej Republiki Konga JE Clémentine Shakembo Kamanga, a pierwszym miastem goszczącym panią ambasador był Kraśnik. W drodze do Lublina przedstawicielka DRK spotkała się z kraśnickim parlamentarzystą Kazimierzem Chomą.

Obecność Clémentine Kamangi w Kraśniku nie była jednak przypadkowa, gdyż poseł Kazimierz Choma jest przewodniczącym grupy parlamentarnej Polska-Demokratyczna Republika Konga, która swą działalność rozpoczęła w grudniu ubiegłego roku. Natomiast pani Kamanga została oficjalnie Szefową Misji Ambasady Demokratycznej Republiki Konga w Polsce na początku października 2022 roku. Była więc okazja dla obojga polityków do rozmowy w gościnnych progach biura poselskiego Kazimierza Chomy.

W trakcie ponad godzinnego spotkania poruszono kilka ważnych kwestii dotyczących współpracy między naszymi państwami, m.in. dotyczącymi otwarcia ambasady RP w Kinszasie, współpracy gospodarczo-handlowej, a także o ewentualnej współpracy przy zakupie zboża, które napływa do Polski z Ukrainy.

Pani Ambasador mimo napiętego grafiku, zdążyła udzielić krótkiego wywiadu dla czytelników krasnik24.pl

Wasza Ekscelencjo pełni Pani urząd Ambasadora Demokratycznej Republiki Konga w Polsce, proszę przybliżyć naszym czytelnikom obraz swojego kraju..

Moja ojczyzna jest drugim pod względem powierzchni i trzecim pod względem liczby ludności państwem Afryki leżącym w dorzeczu rzeki Kongo. Jesteśmy wielkim krajem zajmującym ponad 2 miliony trzysta tysięcy kilometrów kwadratowych. Jeśli spojrzeć na mapę świata to DRK położone jest w środku Afryki, a Afryka znajduje się pośrodku wszystkich kontynentów, mogę więc powiedzieć że mój kraj znajduje się w centrum, w samym środku świata.(śmiech). Kongo to jedyny kraj na świecie, który graniczy z dziewięcioma państwami, a granice te są bardzo długie. Mamy lądowe granice zarówno na wschodzie, południu, zachodzie , jak i północy , a to również sprawia, że czujemy że jesteśmy w centrum. Mamy bardzo bogatą i różnorodną przyrodę i mamy korzystne warunki bo znajdujemy się w zlewni rzeki Kongo, którą porastają lasy równikowe.

Zarówno położenie geograficzne, jak i warunki przyrodnicze sprzyjają aby Pani kraj wszedł na ścieżkę szybkiego rozwoju ...

Zgadza się, jednak oprócz możliwości, to nasze położenie budzi również zazdrość u innych narodów, tym bardziej, że mamy ogromne zasoby surowców mineralnych, począwszy od kobaltu, poprzez miedź, złoto, srebro i diamenty a na ropie naftowej i węglu kończąc. Wiele państw chce nas wykorzystać i wydobywać nasze surowce płacąc nam mniej lub robić to nielegalnie. Uporządkowanie tego to jedno z ważniejszych zadań w naszym kraju.

Proszę powiedzieć jak powinna wyglądać współpraca polsko-kongijska ?

Przede wszystkim widzę przyszłą współpracę głównie w dziedzinie rolnictwa. Chcielibyśmy korzystać z waszych doświadczeń i rozwijać się w tym kierunku.

Od niedawna, bo do października 2022 roku pełni Pani funkcję ambasadora w Polsce i jesteśmy zaszczyceni, że przybyła pani z wizytą do naszego miasta, proszę powiedzieć co Panią do tego skłoniło ?

Jest kilka powodów. Jednym z nich jest pochodzenie pana Rafała Chomy - konsula honorowego Demokratycznej Republiki Konga w Łodzi, który wywodzi się z waszego regionu i zaproponował wizytę na Lubelszczyźnie, a drugim to zaproszenie od obecnego tutaj posła Kazimierza Chomy, który jest przewodniczącym grupy parlamentarnej Polska-Demokratyczna Republika Konga i z którym mam zaszczyt współpracować. Poznaję Polskę, to piękny i ciekawy kraj. Mam tak napięty grafik, że gdybym dziś do Was nie przyjechała, to odwiedziny byłyby możliwe dopiero w przyszłym roku.

Jakie ma Pani Ambasador wrażenia po dzisiejszej wizycie?

Zostałam bardzo miło i ciepło przyjęta przez pana Przewodniczącego Chomę. Jego serdeczność  trafiła mi prosto do serca, dziękuję za szczerą i serdeczną atmosferę dzisiejszego spotkania. Duże wrażenie wywarł na mnie fakt, że tu w biurze poselskim znajduje się wizerunek patrona Polski św. Andrzeja Boboli co mnie bardzo ucieszyło, bo uczęszczam do kościoła pod jego wezwaniem i należę do tej parafii. Uważam, że to nie przypadek, że tu trafiłam.

Dziękuję za rozmowę

Najnowsze ogłoszenia