Ogłoszenie

Kolejne wspólne świętowanie

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dziś, 16 kwietnia Wielkanoc obchodzą wyznawcy kościołów wschodnich, czyli  prawosławni i grekokatolicy. A w miniony czwartek świąteczną atmosferę mogli już poczuć przybysze z Ukrainy, którzy przebywają na terenie powiatu kraśnickiego dzięki kraśnickiemu Oddziałowi Rejonowemu Polskiego Czerwonego Krzyża, który zorganizował specjalne spotkanie.

Wielkanocne Spotkanie Integracyjne odbyło się w restauracji „Ludmiła”, gdzie przy tradycyjnych świątecznych potrawach uchodźcy z Ukrainy mogli pobyć razem w swoim gronie oraz porozmawiać z polskimi rodzinami. Na sali było już mniej osób niż w ubiegłym roku oraz na bożonarodzeniowym spotkaniu, co może świadczyć, że pewna część uchodźców zdecydowała się wrócić w rodzinne strony.

Iwona Włodarczyk szefowa kraśnickiego oddziału PCK składając życzenia zaproszonym gościom podkreśliła, że odbywa się ono  w świątecznym czasie dla obu narodów, ale dla ukraińskich gości jest to trudny czas, bo ich rodziny są daleko, a w ojczyźnie wciąż trwa wojna , ale mimo wszystko Wielkanoc jest czasem nadziei i tej nadziei na rychłe zwycięskie zakończenie wojny im życzy.

Na uroczystości obecny był również Piotr Janczarek, zastępca Burmistrza Miasta Kraśnik, który powiedział: „Przyjmijcie Państwo najszczersze życzenia spokoju, aby ten świąteczny czas upłynął wam w jak najlepszym nastroju. Sytuacja w waszym kraju, ta niesprawiedliwa wojna  i cierpienie waszego narodu przenika wszystkie umysły w Polsce, jak i w Europie oraz powoduje że te życzenia pokoju, spokoju i przebywania w rodzinnym gronie nabierają szerszego i głębszego znaczenia.”

Polsko-ukraińskie Spotkanie Wielkanocne pomogli zorganizować seniorzy wolontariusze z klubu Czas, którzy przygotowali ciasta oraz poprowadzili warsztaty wykonywania wielkanocnych stroików. Do pomocy włączyła się młodzież i ich opiekunowie ze szkolnych kół PCK z „Górki”, „Reja” i „Trójki”. Wolontariusze  prowadzili animacje i zabawy  dla dzieci oraz  pomogli w przygotowaniu świątecznych paczek.

Miłą niespodzianką i urozmaiceniem czwartkowej uroczystości był pokaz tańca przygotowany przez dwie pary z formacji Fantan. W efektownym pokazie wystąpili Maja Michalczewska i Maksymilian Wardak oraz Monika Wojciechowska i Antoni Jakubiak.

Zdjęcia można obejrzeć w naszej galerii.

Najnowsze ogłoszenia