Ogłoszenie

Droga nr 833. Umowa podpisana, prace ruszą jeszcze w tym roku

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Przed końcem 2022 roku firma Strabag zacznie pierwsze prace na urzędowskim odcinku drogi nr 833. Umowę na część drogi od Kraśnika do Wierzbicy podpisano w poniedziałek 14 listopada na Rynku w Urzędowie.

Pieniądze na ten cel pozyskał samorząd województwa lubelskiego z rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Koszt budowy fragmentu drogi to ponad 65 mln zł.

W ramach inwestycji rozbudowany zostanie ponad 4,5 kilometrowy odcinek drogi, który zacznie się w miejscu gdzie skończyła się przebudowa od strony Kraśnika, a zakończy się w Mikuszewskim tuż przed Wierzbicą. Powstać ma prawie 900 metrowy fragment  drogi o nowym przebiegu, dzięki któremu ominie się przeciążony ruchem urzędowski rynek. Powstanie również nowy most na rzece Urzędówce.

Wybudowana zostanie także ścieżka rowerowa na całej długości trasy od Kraśnika do końca przebudowy. Droga będzie miała 7 metrów szerokości a ciąg pieszo-rowery 3 m.

Podczas podpisania umowy pojawili się reprezentanci władz województwa, powiatu, miasta Urzędów oraz mieszkańcy tej gminy.

- To jest moja ziemia, moje miejsce na ziemi. Urzędów to jedno z najstarszych miast w województwie, kiedyś dominujące w powiecie. Teraz zrobimy coś pozytywnego dla tej miejscowości - zbudujemy obwodnicę Urzędowa, by centrum, Rynek było wyłączone z tego ruchu. I to są kolejne miliony, które przybywają na Lubelszczyznę wraz z decyzjami rządu Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy. - mówił Marszałek Województwa Jarosław Stawiarski.

Kierowcy od stycznia tego roku korzystają z przebudowanego 8,5 km odcinka drogi 833 z obwodnicą północną Kraśnika. Teraz województwo dokłada kolejny.

- Zostanie nam tylko niecałe 13 km do zwieńczenia tej drogi do Chodla jako całości drogi 833. Wszystkie badania mówiły, że to najniebezpieczniejsza droga w woj. lubelskim. Teraz urzędowiacy odpoczną od tego horroru jaki jest fundowany przez ciąg drogi nr 833. - dodał marszałek.

Zwracał on uwagę na ważność tego ciągu komunikacyjnego dla lokalnych producentów rolnych.

- Tą drogą dostarczane są tysiące ton tego co nasi rolnicy, sadownicy wyprodukują: jabłka czy owoce miękkie. Bo jesteśmy w tym niekwestionowanym liderem. Mam nadzieję, że ta "droga hańby" do Chodla zmieni swoje oblicze a dzięki temu ten region będzie się jeszcze lepiej rozwijał. - mówił Stawiarski.

Z inwestycji cieszy się także poseł Kazimierz Choma, który także przybył w poniedziałek do Urzędowa.

- To kolejne dobre wiadomości, które mamy dla tutejszych mieszkańców. Dzięki pieniądzom rządowym i zaangażowaniu marszałka Jarosława Stawiarskiego remontowana jest ważna droga. Najpierw odcinek w Kraśniku, teraz ten do Wierzbicy, a na pewno uda się dokończyć brakujący fragment do Chodla, jeśli rząd Zjednoczonej Prawicy będzie kontynuował swe rządy. To jest przykład dbania o bezpieczeństwo Polaków oraz naszego otwarcia na Polskę Wschodnią i mniejsze miejscowości - mówił poseł.

O tym jak ważna jest to droga mówiła radna sejmiku Anna Baluch.

- Cieszę się, że Pan Marszałek dba, żeby lubelskie się rozwijało, żeby nie było już tą zapomnianą Polską Wschodnią. Ta droga jest dla nas tym, czym tlen dla płuc. Codziennie jeżdżę odnowioną drogą 833 i ona skraca czas podróży, ale też jest bezpieczna. Wykonawcy życzę, by prace przebiegały bez problemów a czas wykonania był zgodny z umową a może nawet krótszy - powiedziała radna.

Jednym z najbardziej zadowolonych lokalnych polityków tego dnia był burmistrz Urzędowa Paweł Dąbrowski.

- Odkąd zostałem burmistrzem Urzędowa, mówiłem że musimy to miasto wyrwać z marazmu. Chodzi o to, że ktoś założył sobie, że po tej stronie Wisły zrobi sobie skansen i tak było za poprzedniej władzy. Teraz powoli, małymi kroczkami wychodzimy z tego. Pan Marszałek widzi, że są tu potrzeby, które od lat czekają na realizację. Wierzę, że tą drogę skończymy w Chodlu. Proszę tylko o cierpliwość, byśmy mogli się tu spotkać, za jakiś czas na otwarciu tej drogi, która prowadzi od nas przede wszystkim do mostu na Wiśle i dalej na północ. - mówił burmistrz Dąbrowski.

Radości nie krył także pochodzący z Urzędowa starosta Andrzej Rolla.

- Urzędów długo czekał na drogę. A pewnym symbolem są barierki przy niej tu na rynku, które co tydzień potrącają jeżdżące tedy TIRy. Przez ten czas gdy tu stoimy przejechało ich pięć. Podziękowania dla pana dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych, że uwzględnił wszystkie postulaty mieszkańców przy planowaniu jej przebiegu. To jest największa inwestycja w historii Urzędowa za którą panie Marszałku dziękuję - zwrócił się do Jarosława Stawiarskiego Andrzej Rolla.

Samą inwestycję wykona firma Strabag, która zaoferowała najniższą kwotę w przetargu.

- Dla nas to jest średniej wielkości inwestycja, aczkolwiek trudna, bo mamy tu wszystkie branże, które mogą pojawić się na przebudowie drogi. - powiedział nam tuż po podpisaniu umowy dyrektor lubelskiego oddziału firmy Strabag Marcin Zieliński.

Jest już przygotowany harmonogram inwestycji, który wykonawca przekazał do Zarządu Dróg Wojewódzkich. Sama inwestycja zacznie się jeszcze w tym roku od wycinki drzew oraz usuwania kolizji i wyburzania budynków tak by wiosną przystąpić do prac związanych z przebudową konstrukcji drogi i budową nowego ciągu głównego.

Na początek trasa główna a ścieżka rowerowa i ciągi piesze pod koniec.

Jak powiedział przedstawiciel Strabagu, prace będą prowadzone na całej długości 4,5 km trasy. W związku z tym kierowcy muszą przygotować się na ruch wahadłowy w kilku miejscach, bo trasy nie można wyłączyć z ruchu na czas przebudowy.

Fotorelację z podpisania umowy można znaleźć na naszej stronie.

Najnowsze ogłoszenia