Nie zmarnowaliśmy czasu, ani pieniędzy…

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Takie zapewnienia padły z ust marszałka Jarosława Stawiarskiego podczas otwarcia inauguracyjnej wystawy fotograficznej przybliżającej osiągnięcia beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, które miało miejsce 1 lipca w Parku im. Jana Pawła II w Kraśniku. Prezentację zaplanowano w 10 miastach naszego województwa, a jako pierwsi mogli się z nią zapoznać mieszkańcy Kraśnika.

Polska już od 18 lat jest w strukturach Unii Europejskiej. Obecność naszej Ojczyzny w europejskiej wspólnocie oprócz wymiaru politycznego ma też i wymiar ekonomiczny. Widoczne infrastrukturalne zmiany w naszym najbliższym otoczeniu to najczęściej efekt współfinansowania inwestycji ze środków unijnych.

- Przyglądając się tym fotografiom, które oddają tylko niewielki procent tych inwestycji, które powstały na Lubelszczyźnie, mogę jednoznacznie stwierdzić: nie zmarnowaliśmy ani czasu, ani pieniędzy – powiedział Jarosław Stawiarski – Zgromadziliśmy też ogromne doświadczenie, które wykorzystamy przy realizacji kolejnej odsłony unijnego budżetu dla naszego województwa na lata 2021-2027. Lubelskie ma otrzymać prawie 2,3 miliarda euro. Stanowić one będą potężny zastrzyk finansowy, który pozwoli nam konsekwentnie realizować cele wzmacniające rozwój gospodarczy regionu.

Wśród kilkunastu prezentowanych inwestycji znalazły się też te z którymi mamy styczność na co dzień, a więc i rozbudowa drogi wojewódzkiej 833 i przełożenie drogi w Kraśniku (tzw. Obwodnica północna). Prace kosztowały ponad 90 milionów złotych, z czego 76 milionów pochodziło ze środków europejskich. Inną inwestycją jaka jest prezentowana na wystawie to modernizacja obiektu krytej pływalni w Kraśniku, która została dofinansowana ze środków UE w kwocie 12 milionów złotych, przy całościowym koszcie modernizacji 25 mln. Jeszcze innym przykładem zagospodarowania unijnych pieniędzy jaki znalazł się na wystawie był projekt pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej budynków w Powiecie Kraśnickim, który kosztował prawie milion złotych z czego ponad połowa pochodziła z RPO WL.

Z unijnych funduszy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 do województwa lubelskiego ma trafić łącznie ponad 10 mld zł. Zdecydowana większość pieniędzy z tej puli została już wydana i jak wynika z danych urzędu marszałkowskiego w Lublinie pod względem wykorzystania unijnych pieniędzy Lubelszczyzna zajmuje pierwsze miejsce w Polsce.

- Tak dobry wynik bardzo cieszy, ale nie byłby możliwy, gdyby nie beneficjenci, którzy chętnie sięgają po środki europejskie i świetnie je wydatkują. Pozycja lidera to również zasługa naszych pracowników - to oni z dużym zaangażowaniem wdrażają Regionalny Program Operacyjny – powiedział marszałek Jarosław Stawarski – dlatego cały czas gorąco zachęcam instytucje i firmy aby aplikowały po środki zewnętrzne i realizowały inwestycje i programy które odpowiadają na aktualne wyzwania jakie stawia przed nami rzeczywistość.

foto Paweł Gąszczyk/SP w Kraśniku