Zabytkowy piec udostępniony mieszkańcom i turystom

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W piątek 29 października miało miejsce symboliczne odsłonięcie zabytkowego pieca do wypalania cegły pochodzącego z XV w. Obiekt znajduje się na terenie parkingu przy Zalewie Kraśnickim (parking)  i został właśnie zrewitalizowany dzięki wsparciu unijnemu z RPO WL, środkom z budżetu państwa oraz z budżetu miasta. Koszt inwestycji to 564 000 zł.

Piece, najprawdopodobniej z XVI wieku odkryto podczas prac archeologicznych towarzyszących budowie Zalewu Kraśnickiego. Odkrycia dokonał w 2007 r. Zbigniew Wichrowski, dyrektor ówczesnego Muzeum Regionalnego w Kraśniku. W 2019 r. na zlecenie Urzędu Miasta zespół badaczy kierowany przez Marcina Piotrowskiego, we współpracy z dr Dominikiem Szulcem, Społecznym Opiekunem Zabytków Powiatu Kraśnickiego,  przeprowadził inwentaryzację obiektu, opracowując jednocześnie program jego rewitalizacji. Miasto pozyskało wsparcie na ten cel i odnowiło obiekt udostępniając go mieszkańcom.

- Jestem przekonany, że to miejsce, ten piec będzie licznie odwiedzany przez mieszkańców naszego miasta ale również i turystów i wpłynie to na kreowanie pozytywnego wizerunku naszego miasta. Piec położony w okolicy kraśnickiego zalewu więc można połączyć przyjemne z pożytecznym - odpocząć nad wodą ale i poznać ciekawą historię tego miejsca. - mówił w piątek burmistrz Wojciech Wilk - Nie byłoby odnowy tego pieca gdyby nie pieniądze pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego stąd moje podziękowania dla Zarządu Województwa, dla pana Marszałka Stawiarskiego.

Władze województwa wsparły rewitalizację pieca kwotą ponad 400 tys. zł.

- Cieszę się, że Województwie Lubelskie, dzięki zaangażowaniu Marszałka Jarosława Stawiarskiego mogło wesprzeć ten fantastyczny projekt, który odkrywa historię tego miasta, gdzie w nim samym i jego okolicach wcześniej znajdowało się kilkanaście działających cegielni. Znam dobrze ten temat bo przez 13 lat pracowałam w cegielni pomagając swoim rodzicom. Dla wielu osób będzie to więc powód do wspomnień a dla innych turystyczną atrakcją i powodem by do Kraśnika przyjechać. - powiedziała radna Sejmiku Województwa Anna Baluch.

Jak powiedział nam archeolog Marcin Piotrowski, który pracował przy renowacji pieca, Kraśnik i jego okolice były jednym z kilku ośrodków na Lubelszczyźnie, w których zaczęto masowo produkować cegłę na potrzeby budownictwa. Teren na którym znajdowały się kraśnickie, XVI-wieczne, piece idealnie się do tego nadawał. Nieopodal znajdował się bardzo dobry surowiec z którego pobliskie cegielnie korzystają do dziś, był dobry dostęp do wody ale też ekspozycja, która umożliwiała utworzenie dobrego ciągu w piecu, w którym palono wtedy drewnem.

Cegłę do odnowionego pieca dostarczyła cegielnia Hoffmanowska. Przeprowadziła także wraz z Centrum Kultury i Promocji dla uczniów kraśnickich szkół warsztaty, w trakcie których praktycznie mogli oni poznać sposoby przygotowywania cegieł czy wyrobów z gliny i własnoręcznie przygotować cegły czy gliniane naczynia. Zapoznali się także z historią miejsca w którym stoi obecnie zrewitalizowany piec.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z odsłonięcia pieca i warsztatów w CKiP.