LGD promowało skarby Ziemi Kraśnickiej

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jednym z celów działalności Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej jest promowanie walorów terenu na którym działa. Stowarzyszenie czyni to na różne sposoby, między innymi pomagając samorządom, podmiotom gospodarczym i organizacjom pozarządowym sięgać po środki na rozwój infrastruktury i różnego rodzaju przedsięwzięcia, ale nie tylko. Okazją do promowania tego co nasze, co dobre i czym możemy się pochwalić są również takie imprezy ja chociażby wczorajszy Festiwal Ziemia Kraśnicka Pełna Skarbów.

Impreza odbyła się w kraśnickim parku im. Jana Pawła II. Otworzyli ją prezes LGD Wioletta Wilkos oraz burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk. Burmistrz i starosta Andrzej Rolla byli honorowymi patronami wydarzenia.

- Spotkaliśmy się po to, by odkrywać na nowo potencjał i skarby samego Kraśnika i Powiatu Kraśnickiego. Zachęcam do tego, by skorzystać z obecności naszych partnerów i wystawców. Z roku na rok ilość produktów i ciekawostek obecnych podczas naszych imprez rozrasta się. Gościmy Koła Gospodyń Wiejskich z wszystkich gmin partnerskich powiatu oraz producentów i wystawców z całego regionu lubelskiego, którzy przygotowali degustacje, wspaniałe produkty, ale również rękodzieło – mówiła, otwierając wydarzenie, Wioletta Wilkos, prezes LGD.

- Ziemia Kraśnicka jest, jak głosi nazwa imprezy, pełna skarbów, Tych historycznych, które odkrywamy chociażby przy różnego rodzaj pracach, które wykonujemy, ale również tych teraźniejszych. A największym naszym skarbem są mieszkańcy Kraśnika i Powiatu Kraśnickiego oraz wytwory ich pracy - podkreślał z kolei burmistrz Wojciech Wilk.

Najważniejszym elementem festiwalu były kulinaria. Jak wspomniała prezes Wilkos, na stoiskach wystawienniczych można było odnaleźć i popróbować smakołyki lokalnej kuchni. Mowa była o nich także na scenie. Młodzi uczestnicy festynu mieli okazję sprawdzić się w konkursie kulinarnym MASTER SZEFIK poprowadzonym przez restauratorkę Elżbietę Wójcik.

Nie zabrakło też kulinarnej rywalizacji dla dorosłych. Tę wygrały panie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych z Bliskowic (Lila Kaczor, Barbara Oleszko, Monika Oleszko i Aleksandra Nowosad), które przyrządziły wspaniałego smażonego pstrąga w szparagach z chutney porzeczkowym. Na finał odbył się z kolei pokaz kulinarny połączony z degustacją przygotowanych potraw, który poprowadził znany lubelski kucharz Jacek Jakubczak.

W międzyczasie na scenie prezentowały się zespoły muzyczne oraz grupa Akrobatyczna Amino, a w jej pobliżu czekało wiele atrakcji dla dzieci: dmuchana zjeżdżalnia, basen z kulkami, bańki mydlane, animacji, przejażdżki na kucu.

Podczas imprezy rozstrzygnięty został ponadto konkurs dla działkowców pn. Wzorcowy Rodzinny Ogród Działkowy 2021 na terenie Miasta Kraśnik. Tym razem nagroda za 1. miejsce trafiła do ROD „Północ”, nagrodę za 2. miejsc otrzymał ROD „Słoneczny”, a za 3.ROD „Stokrotka”. Wyróżnienia otrzymały ROD „Marzenie”, ROD „Suchynia” i ROD „Zarzecze”. Specjalne wyróżnienie, z okazji 45-lecia istnienia, otrzymał dodatkowo ROD „Zarzecze”. Nagrody wręczyli burmistrz Wojciech Wilk i przewodnicząca Rady Miasta Kraśnik Dorota Posyniak.

Jeśli chodzi o konkurs na najpiękniejsze stoisko, to wygrało KGW Suchodoły, drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Bliskowice, a trzeci KGW Łychów Szlachecki.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz rozwoju obszarów wiejskich „Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Na bieżąco relacje z tego co działo się w Kraśniku robiła lubelska TVP 3.

Fotogalerię z wydarzenia można obejrzeć tutaj.