Budżet Obywatelski 2021. Mieszkańcy zdecydują w październiku

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Po raz kolejny mieszkańcy będą mogli zgłosić projekty do Budżetu Obywatelskiego. Nie ulegnie zmianie kwota, podział miasta na dzielnice. Nieznacznie ulegną zasady zgłaszania i realizacji projektów. Cała procedura związana z BO, łącznie z głosowaniem, przebiegnie w najbliższych kilkudziesięciu dniach.

Uchwałę dotyczącą Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok radni przyjęli na sesji 27 sierpnia.

- Wnosimy ten projekt uchwały w tym czasie, ze względu na informacje i wnioski Regionalnej Izby Obrachunkowej by zadania, które są wybrane przez mieszkańców były w projekcie budżetu na rok 2021 ujęte, tłumaczył podczas sesji Rady Miasta kierownik Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Krzysztof Babisz.

Nieznacznie odbiega ona od tej, która obowiązywała dotychczas. Do tej pory przy zgłaszaniu projektów dotyczących inwestycji wystarczało, że tereny na jakich miały być realizowane, miały uregulowany stan prawny, nie były przeznaczone do sprzedaży lub nie planowano na nich nowych inwestycji. Od przyszłorocznej edycji muszą one być własnością Urzędu Miasta. Oznacza to, że spółdzielnie mieszkaniowe lub wspólnoty mieszkaniowe nie będą mogły zgłaszać projektów na swoich terenach.

Niezmienny pozostaje podział miasta na 7 dzielnic i kwota 55 tysięcy złotych na każdą z nich.

Dużo krótszy jest okres na zgłaszania projektów. Trzeba je zgłosić od 28 września do 5 października 2020 roku.

Na takich samych zasadach jak w ostatnio odbędzie się też głosowanie: będą mogli wziąć w nim udział mieszkańcy miasta powyżej 16 roku użycia. Oddać głos będzie można nadal na maksymalnie trzy projekty, w formie elektronicznie lub tradycyjnie w punktach głosowania w konkretnych dzielnicach. Głosowanie zaplanowano w dniach 26-30 października tego roku.

Zadania wybrane przez mieszkańców w BO zostają uwzględnione w projekcie uchwały budżetowej miasta Kraśnik na 2021 rok.

W realizacji przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego będzie jeszcze jedna zamiana. W przypadku gdyby kwota na dany projekt okazał się za mała, możliwa jest  zmiana jego zakresu rzeczowego. Podobne rozwiązanie można zastosować, gdyby warunki zabudowy nie pozwalały na realizację. Takie zmiany dokonywane mają być w porozumieniu z wnioskodawcą.

Gdyby projekt nie mógł być zrealizowany w całości, za zgodą wnioskodawcy na jego miejsce wchodzi kolejny projekt z listy.

Szczegółowe informacje w tym formularze zgłaszania projektów można znaleźć na tej stronie.