Pokażą zabytkowe piece, odnowią infrastrukturę nad zalewem

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Aż pięć kraśnickich projektów związanych z dziedzictwem kulturowym dostanie dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Jest wśród nich m.in. infrastruktura przy zalewie kraśnickim, nowoczesne wyposażenie biblioteki, a także dwie kraśnickie świątynie.

25 sierpnia zarząd województwa wybrał do dofinansowania projekty zgłoszone na konkurs związany z działaniem 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne - projekty lokalne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Trzy projekty złożone przez miejski samorząd lub jego placówki otrzymają dofinansowanie.

- Te trzy projekty umożliwią rozwiązanie kilku problemów. W przypadku Miejskiej Biblioteki Publicznej realizujemy inwestycję, dzięki której placówka ta zyska wreszcie siedzibę ładną, nowoczesną, energooszczędną. Obecnie trwa termomodernizacja, a nowe środki z RPO pozwoliłyby nam wyposażyć placówkę w odpowiednie zaplecze i zaproponować mieszkańcom w różnym wieku nowe formy aktywności. - mówi burmistrz Wojciech Wilk.

Te trzy projekty to "Przebudowa i rozbudowa budynku Miejskiego Biblioteki Publicznej w Kraśniku przy ul. Koszarowej 10A", "Przebudowa i modernizacja sali sportowej na salę widowiskowo-kinową w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku" i " Rozbudowa infrastruktury wokół Zalewu Kraśnickiego".

- Te przedsięwzięcia zaczęliśmy projektować w ubiegłym roku i chcielibyśmy je zrealizować, bo są miastu potrzebne i mamy na nie dofinansowanie. Musimy oczywiście w tym celu zabezpieczyć wkład własny, w przypadku CKiP największy - ok. 2,5 mln zł. Wszystko więc będzie zależało od możliwości finansowych miasta i od budżetu na przyszły rok, a pamiętajmy, że konsekwencje ekonomiczne epidemii mocno uderzyły także w samorządy i pewne plany trzeba będzie zweryfikować. - mówi burmistrz Wilk.

Umowę z Zarządem Województwa na projekt związany z zalewem władze miasta mają podpisać już w poniedziałek 14 września.

Kolejne prace konserwatorskie mogą planować też gospodarze zabytkowych świątyń w Kraśniku, które także otrzymają dofinansowanie na prace restauratorskie.

O szczegółach wszystkich projektów można przeczytać w najnowszym numerze "Głosu Kraśnickiego".

Na zdjęciu prace, które odbyły się przy zabytkowych piecach nad zalewem kraśnickim.