Przystopować suszę, pomóc rolnikom

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Okresy suszy w Polsce występują coraz częściej na skutek wzrostu temperatur i długotrwałego braku opadów atmosferycznych. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które odpowiada za utrzymanie i zachowanie krajowych zasobów wodnych rozpoczęło cykl działań mających na celu poprawę sytuacji hydrologicznej na terenie Polski. Dziś w Urzędowie, 22 maja, przy jazie na rzece Urzędówce prezes Wód Polskich Przemysław Daca wizytujący tereny najbardziej zagrożone wysychaniem, spotkał się z przedstawicielami Sejmu RP, samorządów lokalnych i instytucji rolniczych.

- Odnowienie urzędowskiego jazu to efekt dobrej, owocnej współpracy gminy Urzędów i Wód Polskich – powiedział gospodarz miejsca burmistrz Paweł Dąbrowski - Dzięki systemowi spiętrzeń i zastawek woda opadowa nie spływa już tak szybko i pozostaje w okolicy przez dłuższy czas, zasilając poziom wód gruntowych, a w dobie suszy dobrze to służy naszym rolnikom.

Urzędowski jaz zlokalizowany w Bęczynie może spiętrzyć i retencjonować 16 tysięcy m3 wody, a na samej Urzędówce są trzy takie jazy. Na terenie całego województwa obecnie jest ich około dwustu.

- Wody Polskie w ramach akcji Stop Suszy opracowały szereg programów wspomagających małą retencję. Jednym z nich jest program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych - Retencja korytowa, który ma na celu poprawę bilansu wodnego w terenie, wzrost poziomu wód gruntowych i zwiększenie krajowego wskaźnika retencji. – powiedział prezes Przemysław Daca – Na terenie województwa lubelskiego piętrzymy wodę na 200 obiektach i planujemy wydać w tym roku 12 milionów złotych na ich utrzymanie oraz odbudowę lub budowę nowych obiektów w ramach retencji korytowej. Będzie to kilkadziesiąt takich inwestycji.

Jak podkreślił Przemysław Daca, jest to początek partnerstwa wodnego, czyli współpracy Wód Polskich, samorządów, spółek wodnych, rolników w celu przeciwdziałania skutkom suszy rolniczej.
Obecny na spotkaniu poseł Kazimierz Choma powiedział, że

- Jak dziś wszyscy widzimy zapowiadane programy i inwestycje są realizowane, to nie propagandowy krok lecz realne inwestowanie w polskie rolnictwo. Pan Prezydent i obecny rząd dostrzegają problemy dotykające naszych rolników, a jednym z nich jest narastająca susza, i podejmują skuteczne działania. Wody Polskie aktywnie włączyły się w walkę z suszą, a efekty ich działań przełożą się na poprawę bilansu wodnego na terenach rolniczych.

Natomiast starosta kraśnicki Andrzej Rolla podkreślał znaczenie magazynowania wody dla lokalnej produkcji rolnej.

- Ziemia kraśnicka, a szczególnie urzędowska to tereny żyzne i bogate, rolnicy gospodarni i zaradni, jednak bez sprzyjających warunków hydrologicznych nawet oni są bezradni. Poziom wód gruntowych i powierzchniowych ma dla nich ogromne znaczenie, bo przekłada się na późniejsze plony i poziom życia naszych mieszkańców. Tegoroczna sucha zima oraz suchy marzec dowodzą, że musimy być przygotowani do nawadniania co raz większych powierzchni. Cieszymy się, że inwestycje które obecnie czynią Wody Polskie pomagają zatrzymać wody opadowe, co korzystnie wpływa na stan upraw rolnych. - powiedział Andrzej Rolla.