Kraśnicki samorząd rusza z pomocą dla lokalnych przedsiębiorców w związku z epidemią

Aktualności
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kilka dni temu już informowaliśmy o tym, że kraśnicki magistrat zachęca do korzystania z możliwości zamawiania dań na dowóz od kraśnickich restauracji, jadłodajni i fast foodów. Pomoc naszego lokalnego samorządu dla przedsiębiorców w związku z ograniczeniami dotyczącymi epidemii koronawirusa będzie jednak o wiele szersza.

- Zdaję sobie sprawę, że w związku z epidemią koronawirusa wielu naszych przedsiębiorców znalazło się w trudnej sytuacji. Dlatego w miarę możliwości i posiadanych uprawnień kraśnicki samorząd będzie pomagał osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta przedstawiłem działania w tym zakresie, które podejmujemy i będziemy podejmować w najbliższym czasie, biorąc pod uwagę rozwój sytuacji w naszym mieście i kraju – zapowiada burmistrz Wojciech Wilk.

Na stronie www.krasnik.eu znajdą się formularze, druki i precyzyjne instrukcje, co należy zrobić, aby skorzystać z pomocy. Każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie.


Zobacz też:
Miasto przeznaczyło 300 tys. na potrzeby szpitala. Za tę kwotę odzież ochronna i respirator a mieszkańcy za darmo szyją maseczki ...


A jaką pomoc lokalnym firmom oferuje kraśnicki magistrat?

 1. Odstąpienie od pobierania czynszu za wynajęty lokal komunalny w okresie od 14 marca w przypadku wstrzymania prowadzenia działalności gospodarczej.

 2. Obniżenie o 50% stawki czynszu z tytułu najmu lub dzierżawy komunalnego lokalu użytkowego w przypadku ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej w wynajmowanym lokalu.

 3. Odroczenie terminów płatności za lokale komunalne, podatek od nieruchomości, środków transportowych czy dzierżawę terenu.

 4. Rozłożenie płatności na raty (czynsze, podatki od nieruchomości, dzierżawy) i ewentualne umorzenie odsetek od tych kwot.

 5. Zmniejszenie wymiaru opłaty za korzystanie z przystanków miejskich.

 6. Zniesienie, po uprzednim podjęciu uchwały przez Radę Miasta, opłaty targowej. Okres, na jaki opłata miałaby być zniesiona, zależy od czasu zamknięcia targowisk.

 7. Zwrot dokonanych opłat rezerwacyjnych (administrator targowiska - KPM - zwróci wpłacone opłaty rezerwacyjne handlującym na miejskich targowiskach za cały okres ich zamknięcia).

 8. Promowanie oferty lokalnych przedsiębiorców poprzez informowanie o niej w mediach społecznościowych miasta i mediach lokalnych (np. publikowanie wykazu restauracji, które świadczą usługi z dostawą do domu/mieszkania).

 9. Załatwianie ważnych spraw na linii przedsiębiorca samorząd drogą elektroniczną (np. w formie wideokonferencji).

 10. Zamieszczenie instrukcji na stronie miasta i w social mediach dotyczącej narzędzi do pracy zdalnej (wideokonferencji), którymi posługuje się Urząd Miasta Kraśnik.

 11. Współdziałanie z Kraśnicką Radą Gospodarczą i innymi podmiotami w zakresie opracowania długofalowego „Pakietu Pomocowego dla Przedsiębiorców” związanego ze stanem zagrożenia epidemicznego.

  info za UM Kraśnik