Kolejny Weekend Cudów za nami. Do 56 rodzin z Powiatu Kraśnickiego trafiła Szlachetna Paczka

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pomagać w ramach tej akcji można przez cały rok, ale jej kulminacja przypada zawsze na początek grudnia. Tak też było minionej soboty i niedzieli. Jak co roku wolontariusze stanęli na wysokości zadania, ale co najważniejsze nie zabrakło osób, firm, organizacji i instytucji, którzy zdecydowali się wyciągnąć pomocna dłoń w ramach „Szlachetnej Paczki”.

Akcję na naszym terenie koordynowały dwa sztaby – w Kraśniku i Urzędowie. Na terenie działania kraśnickiego sztabu do akcji włączonych zostało 38 rodzin. Przy ich kwalifikowaniu oraz podczas samego finału pracowało 19 wolontariuszy, ale w rozwożeniu paczek do rodzin pomagali też strażacy z Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraśniku i OSP Dzierzkowice Rynek oraz firma Greinplast Plus z Kraśnika, która udostępniła dwa samochody z kierowcami. Magazyn do którego trafiały paczki od darczyńców i wyjeżdżały do rodzin zlokalizowany był w Szkole Podstawowej nr 2 w Kraśniku.

- W tym roku paczki były ogromne. Dla jednej rodziny liczyły od 7 do nawet 32 paczek. Wartość niektórych prezentów w sumie dla jednej rodziny wynosiła nawet 10 tys. zł. Bardzo często osoby które odwiedziliśmy myślały, że to będzie jedna paczka, a jak wnosiliśmy ich po kilkanaście to nie mogły w to uwierzyć. Starsze panie się popłakały, jedna mnie przytuliła. U jednej z rodzin z małymi dziećmi, u której były wolontariuszki, chłopczyk powiedział do mamy, że teraz są bogaci – mówi Marcin Król, lider Szlachetnej Paczki w Rejonie Kraśnik.

 

Paczki dla jednej z rodzin przygotowali m.in. pracownicy kraśnickiego magistratu. 

 

W ramach paczek oprócz żywności, środków czystości i ubrań były też między innymi sprzęt agd (m.in. sokowirówka, pralki), łóżka, biurka, laptop itd.

- Wśród darczyńców jak co roku znalazły się duże firmy i instytucje jak chociażby: Urząd Miasta Kraśnik, Nadleśnictwo Gościeradów, PGE Obrót z siedzibą w Lubinie, Zespół Szkół Techniki Rolniczej im. Wincentego Witosa w Piotrowicach, Szkoła Podstawowa w Bobach Kolonii, właściciele Galerii Szymon&Julia, Szkoła Podstawowa im. S. Marusarza w Wojciechowie, Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, Zespół Patrolowo-Interwencyjny KPP Kraśnik, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku, Stowarzyszenie Rozwój i Bezpieczeństwo, ale też osoby prywatne. Otrzymaliśmy również dofinansowanie na poczęstunek i prezenty dla darczyńców od Urzędu Miasta Kraśnik i ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku za co bardzo dziękujemy – dodaje Marcin Król.

 

W Szlachetna Paczkę włączyła się kraśnicka "Górka" 

 

W tym roku po raz pierwszy Rejon Szlachetnej Paczki został utworzony również w Urzędowie. Jego prace koordynowała jako liderka Izabela Porębska, a wspomagało ją 9 wolontariuszy. Ten rejon oprócz gminy Urzędów obejmował także gminy Dzierzkowice, Gościeradów oraz Annopol. Magazyn główny znajdował się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. W. Jagiełły w Urzędowie, ale był też magazyn wspomagający w Krakowie, skąd w niedzielę paczki zostały przewiezione do Urzędowa. W  tym  roku aktywnie w akcję Szlachetnej Paczki włączył się starosta Andrzej Rolla, który pomagał w urzędowskim sztabie. Władze powiatu  wraz z radnymi Rady Powiatu Kraśnickiego ufundowali paczkę dla jednej z potrzebujących rodzin.

- Wolontariusze po spotkaniach z rodzinami zdecydowali włączyć do akcji 18 z nich. Były to przede wszystkim osoby samotne, starsze, niepełnosprawne, chore, ale także rodziny z dziećmi. Darczyńcami zostały zarówno osoby prywatne, jak też instytucje, stowarzyszenia lokalne, szkoły oraz firmy. Było to między innymi Starostwo Powiatowe w Kraśniku, ale też na przykład krakowska firma Wawel, studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kancelaria Radcy Prawnego z Krakowa, Firma Geis PL ZO.O, pracownicy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, firma Pepco Łuków, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Załuczu i inni – wylicza Izabela Porębska.

 

W sztabie akcji w Urzędowie

 

W paczkach do rodzin trafiło wiele różnych rzeczy. Podobnie jak w przypadku kraśnickiego rejonu nie brakowało w nich żywności, środków czystości, ubrań, wyposażenia do mieszkań (kołdry, poduszki, ręczniki, pościel, koce, biurko, bujaczek dla dzieci), sprzętów AGD (pralka, lodówka, mikrofalówka, odkurzacz, żelazko), ale też był też piecyk gazowy, piecyk na opał, opał (węgiel, drewno), czy drobne upominki typu książki zabawki, konik na biegunach. Została też zorganizowana zbiórka na wózek elektryczny dla osoby niepełnoprawnej,

- W Weekend Cudów wolontariuszom towarzyszyły wielkie emocje, łzy wzruszenia, serdeczne uściski i dobre słowa. Nic nie jest tyle warte jak wdzięczność osób, którym podajesz pomocną dłoń. To najwspanialsze uczucie, które możemy otrzymać od człowieka, któremu pomogliśmy. Dobroć którą dajemy drugiemu człowiekowi zawsze powróci z podwojoną siłą – podkreśla liderka Rejonu Urzędów.

 

Sztab akcji w Urzędowie 

 

Paczki od Stowarzyszenia Rozwój i Bezpieczeństwo 

 

Sztab akcji w Urzędowie

 

Sztab akcji w Kraśniku 

 

 Jednym z darczyńców była Szkoła Nauki Jazdy "Prawko"

 

Foto za fanpejdżami sztabów akcji z Kraśnika i Urzędowa, Miasta Kraśnik, Zespołu Szkół nr 1 w Kraśniku. Stowarzyszenia Rozwój i Bezpieczeństwo