Projekt budżetu Miasta Kraśnik na rok 2020. W planach m.in. pieniądze na darmowe przejazdy MPK i dopłaty do obiadów dla uczniów

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jest już gotowy projekt budżetu miasta na 2020 rok. Dochody miasta mają osiągnąć prawie 150 mln zł. Ponad 24 mln zł zaplanowano na inwestycje. Jak mówi burmistrz Wojciech Wilk w pierwszej kolejności realizowane będą te projekty inwestycyjne, na które miasto może pozyskać lub już pozyskało środki zewnętrzne. Zaplanowano także pieniądze na darmowe przejazdy miejską komunikacją i dofinansowanie do obiadów szkolnych.

Dochody budżetu Kraśnika zaplanowano na kwotę 148 722 215 zł. Wydatki mają wynieść 154 182 417 zł. Z kolei wydatki majątkowe zaplanowano na poziomie 24 195 110 zł. Deficyt budżetowy szacowany jest na  5 460 202 zł i zostanie sfinansowany m.in. z kredytów i pożyczek. Zadłużenie miasta na koniec roku 2019 ma wynieść 46 mln zł.

Jeśli chodzi o wydatki, to od lat sporą część pieniędzy pochłaniają zadania oświatowe.

- W budżecie na 2020 r. na ten cel zaplanowano ogółem 45 937 545 zł, co stanowi 48,2% wszystkich wydatków bieżących na zadania własne - poinformował Daniel Niedziałek z UM Kraśnik.

Burmistrz zaproponował kwotę ok. 24 mln zł inwestycje. Jeśli zgodzą się z nim radni kontynuowane będą inwestycje drogowe współfinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych, m.in. na ul. Pogodnej, Kopernika, Kard. Wyszyńskiego – Widok, Al. Młodości – Graniczna (łącznik). Jeśli miasto pozyska w przyszłym roku dofinansowanie, to pracami objęte zostaną również ul. Modrzewiowa oraz łącznik ul. Suchyńskiej i Jagiellońskiej.

Kontynuowane będą również projekty związane z rewitalizacją starej części miasta (6 mln zł) i Nową Energią dla Kraśnika II, czyli montażem kolektorów słonecznych i fotowoltaiki (2,5 mln zł), a także dokończeniem budowy nowych obiektów zaplecza na stadionie LKS „Tęcza” (1,2 mln zł). Zaplanowano również kolejne prace związane z budową i modernizacją oświetlenia w mieście (ok. 900 tys. zł).

 

Jedną z inwestycji w 2020 roku mają być boiska przy Szkole Podstawowej nr 6. foto UM Kraśnik

W projekcie zaplanowano też środki na budowę i modernizację parkingów oraz budowę miejsc postojowych na ul. Kwiatkowskiego i Zawadzkiego „Zośki”. Zmodernizowany zostanie także parking przy SP nr 2 i budynek szkoły z myślą o oddziałach przedszkolnych. Miasto planuje również utworzenie Klubu „Senior+” (250 tys. zł) oraz tworzenie i doposażenie placów zabaw oraz miejsc rekreacji (160 tys. zł). Przy Przedszkolu Miejskim nr 5 ma powstać oddział żłobkowy, a przy SP nr 6 kompleks boisk (1 mln zł).

Dotacje dla klubów i stowarzyszeń sportowych mają wynieść 850 000 zł. To więcej niż w 2019 roku. Kontynuowany będzie także Budżet Obywatelski, na który przeznaczono w projekcie 385 tys. zł. Zabezpieczono także 560 tys. zł na sfinansowanie darmowych przejazdów młodzieży szkolnej i osób starszych oraz 1 mln zł na dofinansowanie kosztów obiadów szkolnych.  

 - Przyjęliśmy zasadę, aby w pierwszej kolejności realizować te projekty inwestycyjne, na które możemy pozyskać lub już udało się pozyskać środki zewnętrzne – mówi burmistrz Wojciech Wilk. – Będą to zarówno kontynuacje dużych zadań infrastrukturalnych, jak w przypadku rewitalizacji oraz mniejsze inwestycje. Wychodzimy w tym projekcie budżetu naprzeciw oczekiwaniom wielu mieszkańców i jeśli Rada Miasta się zgodzi, to od nowego roku dzieci i młodzież ucząca się w szkołach podstawowych i średnich oraz osoby po 60 roku życia będą mogły zostać objęte programem darmowych przejazdów MPK. Chcemy również przeznaczyć 1 mln zł na dopłatę do obiadów szkolnych - dodaje burmistrz.

Rada Miasta, po wyrażeniu opinii przez komisje, zajmie się uchwaleniem budżetu w grudniu br.