Co dalej z przebudową basenu? Nikt nie stanął do przetargu

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ponownie nikt nie stanął do przetargu na przebudowę basenu i budynków MOSiR. Jak się nieoficjalnie mówi powodem był krótki termin zakończenia inwestycji, ustalony na koniec przyszłego roku. Wynika on z dofinansowania jakie pozyskało miasto. Władze miasta nie rezygnują i zapowiadają, że będą chciały szukać innych rozwiązań, które umożliwią modernizację krytej pływalni.

To już drugi przetarg na to zadanie, w którym nikt nie złożył oferty, pomimo tego, że zainteresowanie samą inwestycją było spore, o czym świadczą chociażby zapytania do specyfikacji przetargowej. Powodem jest najprawdopodobniej krótki termin jaki dało miasto na wykonanie tej inwestycji, która miała by być ukończona do 31 grudnia 2020 roku.

- Ze wstępnych wyliczeń (...) oraz dokumentacji wynika, że zaproponowany termin wykonania przedmiotowych robót nie jest możliwy do dotrzymania. Ma na to wpływ przede wszystkim znaczący zakres robót, ale także fakt, że roboty będą musiały zostać zarówno rozpoczęte jak i zakończone w okresie zimowym - napisała w pytaniu do treści specyfikacji przetargowej jedna z zainteresowanych przetargiem firm.

Proponowany przez firmę termin zakończenia robót to 30 czerwca 2021 roku, a więc pół roku po tym zaproponowanym przez miasto.

Potencjalni wykonawcy wnioskowali także o przedłużenie samego terminu składania ofert o ponad miesiąc tłumacząc to złożonością i bardzo dużą pracochłonnością związana z przygotowaniem oferty.

Miasto nie wyraziło zgody na zmianę obu terminów. Jak już wielokrotnie pisaliśmy wynika to z unijnego dofinansowania na termomodernizację jakie w kwocie 3,1 mln zł pozyskało miasto Kraśnik za poprzedniej kadencji. Umowa na to dofinansowanie była już raz przesuwana za poprzednich władz, więc ponownej możliwości jej zmiany nie ma. Na to zadanie jest też dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na kwotę 3 mln zł.

- Władze miasta będą pracować nad innym rozwiązaniem, które umożliwi modernizację krytej pływalni. Niewątpliwie pewne działania inwestycyjne związane z tym obiektem powinny być wykonane - napisał na Daniel Niedziałek z Urzędu Miasta Kraśnik.

Teraz władze miasta muszą się zastanowić, co dalej zrobić z tą inwestycją. W kontekście basenu pojawiała się propozycja by teren MOSiR włączyć do terenów rewitalizowanych, dzięki czemu można by się starać o większe środki na ich odnowienie.

Choć inwestycja nie ruszyła, na papierze rosną jej koszty. W 2016 roku, gdy pozyskano unijne dofinansowanie kosztorys na to zadanie wynosił 14,3 mln zł. Nie opracowano wtedy niezbędnej do przetargu dokumentacji wykonawczej. Miasto było zmuszone zamówić ją w tym roku i po jej opracowaniu zaktualizowano kosztorys. Okazało się, że jest to kwota 18,3 mln zł.