Droga S19. Prace przy obwodnicy Kraśnika ruszyły

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W poniedziałek 4 listopada wbito łopatę na budowie kolejnego odcinka drogi S19. Tym samym rozpoczęły się prace przy obwodnicy Kraśnika biegnącej od Lasów do Słodkowa.

Uroczyste rozpoczęcie prac na tym odcinku odbyło się  w Słodkowie. Wziął w nim udział m.in. wicepremier Jacek Sasin, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda Przemysław Czarnek, marszałek województwa Jarosław Stawiarski, starosta Andrzej Rolla, parlamentarzyści, przedstawiciele wykonawcy firmy Aldesa.

Gdy oficjele wbijali symboliczne łopaty z tyłu za nimi trwały już prace. To kolejny odcinak drogi S19 a jednocześnie Via Carpatii, która jest budowana na naszym terenie.

- Tak jak zapowiedzieliśmy, że będziemy realizować tę kluczową dla Polski Wschodniej inwestycję tak też czynimy. Via Carpatia, która łączy kraje Europy południowej i wschodniej staje się faktem. Jest to inwestycja ważna dla Polski ale też i ważna dla lokalnej społeczności, dla Kraśnika. Dziś staje się ona faktem i da impuls do rozwoju Polsce Wschodniej - mówił wicepremier Jacek Sasin - Mam nadzieję, że szybko będziemy mogli spotkać się w tym miejscu ponownie, by przecinać wstęgę i zobaczyć że nasze marzenia, nasze oczekiwania staną się faktem - mówił.


Zobacz też:
Droga ekspresowa S 19: Jest zgoda na budowę obwodnicy Kraśnika

Trwa wycinka drzew i wyburzanie budynków. Ruszyła budowa S19
Umowy na S19 podpisane. Za rok powinny ruszyć prace


Umowę na budowę tego odcinka ekspresówki podpisano w lutym 2018 roku w Kraśniku. Do tego wydarzenia nawiązał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Drogi to silnik rozwoju regionów. Via Carpathia w szczególności. Gdy podpisywaliśmy w Kraśniku umowę na budowę tej drogi przyszło wielu mieszkańców. Jeden z nich spytał mnie czy ta droga powstanie? Odpowiedział mu, że umowa została podpisana, że są zapewnione środki na jej budowę. Odpowiedział mi, że mimo wszystko nie wierzy, bo przez dziesięciolecia obiecywano, mówiono, że ta droga jest potrzebna ale jej nie realizowano. Dzisiaj, wraz obecnym wtedy marszałkiem Jarosławem Stawiarskim chciałbym wszystkim powiedzieć - budujemy tę drogę i będziemy budowali kolejne - mówił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

S19 to droga ważna dla całej Polski wschodniej, także mieszkańców Kraśnika i powiatu.

- Ta droga powoduje, że Europa jest bliżej nas. To też szansa dla naszego powiatu, na to, że oprócz produkcji jabłek czy malin otworzą się dla nas nowe możliwości. Chcemy, żeby Kraśnik się nie wyludniał, żeby był miastem ludzi młodych a nowe technologie i nowe miejsca pracy mogą spowodować, że ci młodzi ludzie tu zostaną - mówił o możliwościach jakie otwiera ta droga marszałek województwa Jarosław Stawiarski.

Na rozwój powiatu dzięki niej liczy także starosta Andrzej Rolla.

- Dumny jestem, że mieszkańcy powiatu kraśnickiego doczekali się tej strategicznej inwestycji. Długo na nią czekaliśmy, ale sygnał od pana premiera jest jednoznaczny - już od dwóch tygodni przychodzą do mnie przyszli potencjalni inwestorzy, którzy są zainteresowani działkami w pobliżu tej drogi. Ta droga to wielka szansa na rozwój powiatu kraśnickiego, na nowe miejsca pracy - mówił starosta.

Fotorelację z rozpoczęcia budowy drogi S19 można zobaczyć tutaj.