18,5 mln na lokalne drogi popłynie od rządu

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

We środę po południu wojewoda Przemysław Czarnek wręczył samorządowcom z naszego powiatu symboliczne czeki na inwestycje związane z lokalnymi drogami na które z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych dokłada 18,5 mln zł do złożonych przez powiat i gminy wniosków.

7,5 mln zł dostanie Powiat Kraśnicki a 11 mln zł gminy z naszego terenu, które składały do wojewody wnioski na przebudowę lub budowę konkretnych dróg (o konkretnych inwestycjach współfinansowanych z FDS będziemy jeszcze pisać). Jak mówił wojewoda dziś przyjechał do Kraśnika w roli dobrego Mikołaja.

- Cieszę, się, że przypadła mi ta rola. Tym bardziej, że to nie są moje pieniądze, tylko wasze, waszych mieszkańców, przekazane w formie podatków do budżetu państwa. Za chwilę przekażę te symboliczne czeki na łączną kwotę 18,5 mln zł. Cieszę się i gratuluję Państwu, że złożyliście wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych na 2020 rok - powiedział podczas spotkania w sali konferencyjnej Zespołu Szkół nr 3 Przemysław Czarnek.

Jak mówił wojewoda pojawiały się obawy, że w przypadku powyborczych budżetów w gminach może nie być pieniędzy na nowe inwestycje. Druga obawa dotyczyła rynku wykonawców, który w przypadku jego słabości, mógłby mocno ograniczyć możliwość realizacji inwestycji. Okazało się jednak, że samorządowcy złożyli wnioski praktycznie na całość kwoty jaką na Fundusz zaplanował rząd a jak wynika z informacji jakie płyną do wojewody nie ma też problemu z wykonawcami.

- Bardzo często firmy, które wygrywają przetargi to są firmy lokalne, które rozwijają się na bazie Funduszu Dróg Samorządowych. A pracy do wykonania na drogach samorządowych jest mnóstwo. Pomoże w tym 10-letni Fundusz Dróg Samorządowych - mówił wojewoda Czarnek.

Na spotkaniu pojawił się starosta Andrzej Rolla, członkowie zarządu, skarbniczka oraz większość burmistrzów i wójtów wraz ze skarbnikami. Marszałka województwa reprezentował Kazimierz Choma.

Jak mówił wojewoda, który wręczył tylko symboliczne karty z kwotami, umowy już czekają na podpisanie ze strony samorządowców w Urzędzie Wojewódzkim.

Zdjęcia ze środowego spotkania można zobaczyć tu.