Upamiętnią walczącą polską wieś. Wojewódzkie obchody w naszym powiecie

Aktualności
Czcionka

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to święto państwowe ustanowione dnia 29 września 2017 r. Jest ono hołdem złożonym mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę podczas II wojny światowej, za wspieranie polskiej partyzantki, włączanie się w działania konspiracyjne oraz pomoc, jakiej polska wieś udzielała osobom ukrywającym się przed prześladowaniami – uchodźcom wojennym, żołnierzom wojska polskiego, jak też zwykłym Polakom, którzy mogli w tragicznych czasach wojennej zawieruchy zaopatrzyć się w żywność.

Wojewódzkie obchody tego święta w tym roku odbędą się na terenie naszego powiatu w Szczecynie g. Gościeradów w piątek 12 lipca.

Szczecyn nie przypadkowo wybrano na miejsce tych uroczystości. W lutym 1944 roku wieś została spacyfikowana i spalona przez Niemców. Zginęło wtedy ponad 200 mieszkańców.

- Organizując uroczystość Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej na Lubelszczyźnie, tak boleśnie doświadczonej podczas wojny, pragniemy upamiętnić zasługi i poświęcenie mieszkańców regionu, którzy za wierność ojczyźnie płacili nierzadko najwyższą cenę – własnego życia oraz swoich bliskich. Byli przesiedlani, mordowani, pacyfikowani, a jednak pozostali wierni Ojczyźnie i Kościołowi. W uznaniu zasług mieszkańców wsi w walce o zachowanie polskości, chcemy pamiętać o ludziach, którym głęboko na sercu leżała niepodległość Polski, którzy o jej wolność zabiegali ze wszystkich sił - piszą o obchodach organizatorzy.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 mszą św. w kościele w Szczecynie. Po niej część artystyczną zaprezentuje młodzież z pobliskiej szkoły. O godz. 11.30 odbędzie się uroczysty apel, złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem ofiar pacyfikacji Szczecyna. Szczegóły na plakacie poniżej.